Uczulenie na pyłki roślin


2019-04-19
Uczulenie na pyłki roślin nazywamy inaczej alergią wziewną. Organizm osoby uczulonej alergicznie reaguje na pylące w danym okresie rośliny, wywołując nieprzyjemne i często trudne do zniesienia objawy. Alergia wziewna dotyka bardzo wielu osób i często jej symptomy mylone są ze zwykłym przeziębieniem.

Objawy alergii na pyłki

Symptomy uczulenia na pyłki są bardzo podobne właściwie u wszystkich osób, których dotknęła ta dolegliwość. Pojawiają się one w okresie wiosennym, kiedy rośliny zaczynają pylić. Jak jednak dowiedzieć się, w którym momencie akurat pyli roślina, na którą jesteśmy uczuleni? Po pierwsze, możemy to łatwo zaobserwować po zaostrzonych objawach. Jednak jest inny, o wiele prostszy sposób – choćby w Internecie możemy sprawdzić kalendarz pylenia i dowiedzieć się, kiedy pyli roślina, na której pyłki jesteśmy uczuleni. Wówczas najlepiej nie planować aktywności na świeżym powietrzu i jak najbardziej ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Najczęstszym objawem alergii wziewnej jest katar sienny. Jego objawy często mylone są z objawami, które daje zwykłe przeziębienie. Z nosa osoby uczulonej wydostaje się zwykle bardzo ciekła, przezroczysta wydzielina. Dodatkowo pojawia się nadmierne kichanie. Warto zaobserwować symptomy, jakie wysyła nam nasz organizm, aby odróżnić katar sienny od kataru zwykłego. Kluczowe jest to, aby uświadomić sobie, kiedy określone symptomy występują. Jeśli pojawiają się co roku mniej więcej w tym samym czasie, to możemy być prawie pewni, że jest to katar sienny, a nie zwykłe przeziębienie. To odróżnienie jest bardzo ważne, gdyż przy zwykłej infekcji stosujemy często antybiotykoterapię. W przypadku uczulenia na pyłki nie ma potrzeby zażywać antybiotyków, ponieważ nie dadzą one żadnego rezultatu. Osoba uczulona odczuwa często również łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, a także trudności w oddychaniu.

Jak poradzić sobie z uczuleniem na pyłki?

W okresie, w którym pyli roślina, na której pyłki jesteśmy uczuleni, powinniśmy ograniczyć w miarę możliwości przebywanie na zewnątrz. Starajmy się również nie otwierać zbyt często okien. Oczywiście jest to dość uciążliwe, dlatego w oknach możemy powiesić firany, które są lekko wilgotne. Dzięki temu pyłki nie będą przenosić się do naszego mieszkania. Po każdym wyjściu na zewnątrz powinniśmy również przepłukiwać nos, a także oczy solą fizjologiczną. Dzięki temu z pewnością odczujemy ulgę. Po powrocie do domu postarajmy się od razu wziąć prysznic i zmienić ubrania. Jeśli bowiem pozostaniemy przez cały dzień w tej samej odzieży, możemy odczuwać objawy alergii nawet w domu, gdyż pyłki mogą być przenoszone właśnie na naszych ubraniach.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl