Stawy po 40. roku życia – jak dbać?


Stawy po 40. roku życia – jak dbać?
2018-08-02
Bóle stawów bywają szczególnie dokuczliwe i potrafią niezwykle skutecznie utrudnić codzienne życie. Skąd biorą się tego rodzaju problemy, kto jest na nie najbardziej narażony i co brać na stawy, by uniknąć nieprzyjemności?
Przeczytaj również:
 
Dolegliwości po 40. roku życia
 
 
Choć problemy ze stawami często kojarzą się raczej z ludźmi starszymi, to bardzo wiele osób już po 40. roku życia zaczyna cierpieć na chorobę zwyrodnieniową lub reumatoidalne zapalenie stawów. Głównymi objawami są tu silne bóle, pojawianie się obrzęków, uczucie sztywności, a czasem także wytworzenie się deformacji.
 
Schorzenia stawów z biegiem czasu znacznie ograniczają sprawność i powodują duże kłopoty z codziennymi czynnościami, jak chodzenie czy mycie. Bardzo ważne jest więc, by osoby w okolicach 40. roku życia zwróciły szczególną uwagę na tę kwestię i zadbały o zdrowie stawów.
 
 
Przyczyny problemów
 
 
Nie da się ukryć, że jednymi z głównych powodów nieprawidłowości w obrębie stawów jest obciążenie wynikające z nadmiaru masy ciała. Z pewnością na niekorzyść pacjenta wpływa również tryb życia związany z pracą lub aktywnością sportową, a także za niska lub za wysoka wartość mineralnej gęstości kości (BMD).
 
Warto zauważyć, że choroba zwyrodnieniowa stawów zdecydowanie częściej dopada płeć żeńską, zwłaszcza w okresie przekwitania, co ma związek z zaniżeniem poziomu hormonów płciowych, w szczególności estrogenu. Zmiany w stawach bywają również skutkiem innych chorób, np. cukrzycy. Specjaliści podkreślają tu również rolę czynnika genetycznego.
 
 
Co brać na stawy?
 
Niewątpliwie dieta z dużą zawartością witaminy C, wapnia i bioflawonoidów to bardzo dobry lek na stawy. Jednak co brać na stawy, gdy na co dzień odczuwamy dyskomfort, a proste czynności, jak wchodzenie po schodach, sprawiają nam ból? Warto dodatkowo wzmacniać je poprzez zażywanie dostępnych na rynku suplementów, posiadających w składzie choćby glukozaminę, chondroitynę, kolagen, siarkę lub tran. Przy występowaniu silnych dolegliwości z pewnością pomóc mogą środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W niektórych przypadkach dobry lek na stawy to także podawany w zastrzykach kwas hialuronowy. Lekarze zalecają również unikanie stresu, zadbanie o prawidłową wagę oraz uprawianie sportu, najlepiej w postaci spacerów, wizyt na basenie lub jazdy na rowerze.
 
Polecamy: naturalne suplementy Ekoplace24.pl 

Nadesłał:

Sklep ekologiczny
http://www.ekoplace24.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl