Biegasz? Zadbaj o stawy kolanowe


Biegasz? Zadbaj o stawy kolanowe
2018-07-28
Bieganie jak każdy inny sport jest niezwykle kontuzjogenne. Każdy biegacz, który złapie bakcyla i zaczyna traktować bieganie poważniej niż tylko jako krótkie przebieżki po osiedlu, narażony jest na szereg urazów.
Przeczytaj również:
Urazów, których w większości przypadków mógłby uniknąć, gdyby w pełni był świadomy chociażby jak duży wpływ na jego zdrowie ma dieta lub użytkowane buty.
 
Problemy biegacza
 
Pomijając kwestie czysto losowe, takie jak wypadki, ogromny wpływ na formę naszego ciała podczas biegania mają czynniki zewnętrze, w pełni uzależnione od samego biegacza.
Spójrzmy jak te czynniki wyglądają na przykładzie np. najczęściej występującej u biegacza dolegliwości, czyli problemów ze stawami kolanowymi.
 
Co wpływa na kondycję stawów kolanowych?
 
Tymi czynnikami, które posiadają bardzo duży wpływ na jakość naszych kolan są:
 
- masa ciała - szukając odpowiedzi na to, jak dbać o stawy kolanowe podczas biegania zdecydowanie najpopularniejszą odpowiedzią będzie konieczność zadbania o właściwą masę ciała. Każdy dodatkowy kilogram jest jednocześnie dodatkowym balastem do dźwigania przez nasz układ kostny. Podczas biegania jest to szczególnie odczuwalne poprzez szybsze ścieranie się stawów i powodowane tym zwyrodnienia;
 
- stosowana dieta - powinna być ona bogata w owoce i warzywa, a także produkty wspomagające regeneracje chrząstki stawowej np. nabiał. Chcąc zmaksymalizować regeneracje stawów zalecany jest apteczny suplement diety na stawy, który przyjmowany regularnie będzie również miał bardzo pozytywny na nie wpływ;
 
- odpowiednio dobrane buty - obuwie jest tym, co łączy biegacza z podłożem. Aby zapewnić nogą i stawą odpowiednią amortyzacje i ruchomość, konieczne jest dobranie odpowiednich butów, które będą te zadania spełniały;
 
- właściwie przeprowadzane rozgrzewki - każdy sportowiec przed rozpoczęciem treningu koniecznie musi przygotować zarówno mięśni, jak i stawy do zwiększonego wysiłku. Będzie to miało pozytywny wpływ na osiągane rezultaty podczas treningu, a także zmniejszy zużycie części ruchomych, takich jak stawy.
 
Źródło: Sklep ekologiczny online - Ekoplace24.pl 

Nadesłał:

Sklep ekologiczny
http://www.ekoplace24.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl