Paracetamol i ibuprofen dla dzieci - czym się różnią?


2019-04-19
Gdy Twoje dziecko jest chore i dopada je gorączka to na pewno zastanawiasz się, jaki lek mu podać tak, by był bezpieczny i skuteczny. Najczęściej pada na paracetamol lub ibuprofen. Czym różnią się preparaty je zawierające i które z nich wybrać?

Paracetamol a ibuprofen u dzieci - różnice

Główną różnicą między paracetamolem a ibuprofenem jest to, że pierwszy działa tylko przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, natomiast drugi - również przeciwzapalnie. Ibuprom jest kilkukrotnie silniejszym lekiem niż paracetamol, jednak jest też mniej bezpieczny, m.in. dlatego, że działa negatywnie na przewód pokarmowy. Kolejna różnica polega na tym, że paracetamol można stosować u dzieci od urodzenia, natomiast ibuprofen - dopiero po trzecim miesiącu życia. Warto też pamiętać, że dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny - wybierać możemy właściwie tylko między paracetamolem a ibuprofenem.

Kiedy stosować paracetamol, a kiedy ibuprofen?

Leki przeciwgorączkowe u dzieci podajemy, gdy temperatura ciała osiągnie powyżej 38-38,5 stopni. Gdy gorączka występuje u dziecka poniżej 3. miesiąca życia - zawsze podajemy paracetamol. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem starszym, warto dokładniej przeanalizować sytuację. Gdy nasza pociecha przejawia oznaki bólu brzucha, ma biegunkę lub wymioty - wtedy zawsze stosujemy paracetamol, gdyż ibuprofen mógłby zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerek, a ponadto należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają drażniąco na układ pokarmowy. Podobnie podajemy paracetamol zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z ospą czy anginą wirusową, a także z zakażeniami układu moczowego. Jeśli gorączce towarzyszy np. ból ucha czy zatok albo kaszel, wtedy warto natomiast podać ibuprom, który pomoże zwalczyć stan zapalny.
 
Często stosuje się też podejście polegające na naprzemiennym podawaniu co 4 godziny paracetamolu i ibuprofenu, szczególnie przy wysokich gorączkach, ponieważ takie leczenie jest bardziej skuteczne. Ibuprofen jest lekiem mniej bezpiecznym niż paracetamol, dlatego u dzieci najlepiej stosować go tylko w razie konieczności i z zalecenia lekarza.

Po jakie preparaty sięgać?

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen, znajdują się w preparatach przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Nie zaleca się leków zawierających równocześnie obie te substancje. Ponadto należy zawsze zachować ostrożność, czytając skład stosowanego preparatu i uważając na ilość substancji aktywnych. Paracetamol i ibuprofen możemy spotkać w postaciach łatwych do podania dzieciom, np. jako syropy, zawiesiny, kropelki czy czopki. Paracetamol występuje w takich preparatach, jak Panadol czy Pedicetamol, a ibuprofen to składnik takich leków, jak Ibum, Nurofen Forte czy Ibuprom dla dzieci.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl