Niepożądany gość w jamie ustnej. Co robić, gdy się pojawi zapalenie dziąseł?


2019-05-22
Gdy zobaczysz krew na szczoteczce do zębów, a twoje dziąsła są obolałe, czerwone i wrażliwe na dotyk, właśnie stwierdziłeś ich stan zapalny. Możesz dużo wcześniej zadbać, by do tego nie doszło. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów codziennej higieny jamy ustnej.

Stan zapalny przyzębia powodują bakterie, najchętniej szukające schronienia w kieszonkach zębowych. Jako że szczotkując zęby najczęściej omijamy linię dziąseł, drobnoustroje namnażają się na resztkach pożywienia pozostawionych przez niedbałość/nieuwagę/lenistwo użytkowników szczoteczek. Tworzy się w ten sposób film bakteryjny, czyli niezależna enklawa obcych organizmów w naszej jamie ustnej. Mogą one spowodować stan zakaźny albo wyprodukować płytkę nazębną, która drażni dziąsła i powoduje stan zapalny. Oba przypadki rozpoznajmy jako zapalenie dziąseł.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Jak dbać o zęby, by nie pojawiło się zapalenie dziąseł?

A wystarczyłoby tak niewiele. Regularne dwu-trzyminutowe szczotkowanie zębów ze szczególnym zwróceniem uwagi na kieszonki zębowe, z których ruchem wymiatającym należy usuwać film bakteryjny. Profilaktykę można wspomóc specjalistycznym sprzętem, jakim jest irygator zębowy, czyli urządzenie, które niczym myjka ciśnieniowa cienkim strumieniem wody lub płynu do pielęgnacji jamy ustnej wypłukuje resztki z mikrobami z kieszonek zębowych. Zapalenie dziąseł nie rozwinie się w przyzębiu, które regularnie poddajemy zabiegom higienicznym.

Usuwanie płytki nazębnej, środki przeciwzapalne - konieczna będzie wizyta u stomatologa

Czym grozi to schorzenie? W skrajnych przypadkach nawet wypadaniem zębów. Niezbędna będzie również wizyta u dentysty. Jeśli powodem zapalenia dziąseł jest płytka nazębna, bezwzględnie trzeba ją usunąć, ponieważ nadal będzie drażnić dziąsła. Dla złagodzenia objawów lekarz przepisze nam preparat z chlorydeksyną, do smarowania dziąseł lub płukania jamy ustnej.

Pomogą również naturalne receptury

Jeśli chodzi o zapalenie dziąseł, pomocne mogą okazać również naturalne środki ziołowe wykazujące podobne działanie. Na pierwszy ogień powinien pójść napar z szałwi (uwaga, gorzkie!), którym kilka razy dziennie należy przepłukać zęby. Nieco słabszy, ale przyjemniejszy dla kubków smakowych będzie rumianek. Można zastosować również płukankę z roztworu wody utlenionej (łyżka na pół szklanki). Należy pamiętać, że doraźne środki nie mogą zastąpić konsultacji stomatologicznej.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl