Leczenie operacyjne cieśni nadgarstka


Leczenie operacyjne cieśni nadgarstka
2023-02-19
Zespół cieśni nadgarstka częściej dotyczy ręki dominującej, co sprawia, że jest jeszcze bardziej uciążliwy dla Pacjentów w codziennym funkcjonowaniu. Z czym się wiąże ten zespół oraz jak można go leczyć?


Czym jest zespół cieśni nadgarstka?


Zespół cieśni nadgarstka częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn i dotyczy od 3-5% populacji. Związany jest z regularnym przeciążaniem ręki. Skutkuje uciskiem nerwu pośrodkowego, który biegnie wewnątrz nadgarstka. Dowiedz się, czym dokładnie jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wyglądać jego leczenie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka


Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być reumatoidalne zapalenie stawów, ale także nieprawidłowości rozwojowe czy choroby takie jak cukrzyca lub nadciśnienie. Zespół często pojawia się w wyniku urazów i należy do grupy chorób zawodowych dotyczących np. murarzy czy informatyków. Wykonywanie tych samych, powtarzalnych ruchów nie sprzyja zachowaniu nadgarstka w zdrowiu.



Objawy schorzenia


Objawy schorzenia najczęściej dotykają kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz połowy serdecznego. Charakterystyczną cechą zespołu jest to, że jego symptomy nie dotyczą małego palca. Ręka drętwieje i boli, a Pacjent odczuwa mrowienie. Żeby pozbyć się dyskomfortu, konieczne jest ciągłe strzepywanie dłoni, które przynosi ulgę tylko na chwilę. Wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia mięśni, zaburzeń czucia i problemów z wykonywaniem precyzyjnych ruchów.



Sposoby leczenia zespołu cieśni nadgarstka


Zespół cieśni nadgarstka wymaga diagnostyki, która obejmuje wywiad oraz oględziny ręki. Wykonuje się także USG, a sporadycznie też rezonans. W następnej kolejności lekarz może zaproponować ostrzykiwanie nadgarstka glikokortykosteroidami lub spotkania z fizjoterapeutą. Za najbardziej popularną metodę uznaje się jednak leczenie operacyjne cieśni nadgarstka.

Dzięki niemu można pozbyć się ucisku na nerw i przywrócić rękę do pełnej sprawności. Zabiegi z tego zakresu wykonasz przykładowo w HandProject Clinic – gabinecie specjalizującym się w schorzeniach ręki. Po operacji dolegliwości bólowe znikają niemal natychmiastowo. Zabieg można wykonać również endoskopowo. Nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego – wystarczy miejscowe.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl