Soczewki fotochromowe: idealne rozwiązanie dla aktywnych i zapracowanych


2024-02-14
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jakich przebywamy, sprawiają, że często zapominamy o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie, w tym ochrona wzroku.

Szczególnie dla osób, których dzień pełen jest różnorodnych aktywności związanych z pracą czy wyjazdami, poszukiwanie rozwiązań łączących funkcjonalność z estetyką staje się priorytetem. Okulary z soczewkami fotochromowymi są tu niezastąpionym sprzymierzeńcem, oferując nie tylko doskonałą jakość widzenia w różnorodnych warunkach oświetleniowych, ale także zapewniając stylowy wygląd. Jakie korzyści oferują soczewki fotochromowe w codziennym życiu?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Ochrona wzroku jest ważna przez cały rok, bez względu na porę roku czy pogodę. Wielu z nas zapomina o tym fakcie, szczególnie w sytuacji gdy nasz codzienny harmonogram zajęć nie pozwala na zwolnienie tempa. Aktywne spędzanie czasu wpływa na to, że często zmieniamy otoczenie - raz przebywamy w zamkniętych przestrzeniach, a raz na świeżym powietrzu, co powoduje, że nasze oczy wymagają ochrony potrafiącej dostosować się do aktualnych warunków, w jakich przebywamy.

 

Oczy potrzebują ochrony i komfortu w każdych warunkach

Narażenie na promieniowanie UV, sztuczne światło w pomieszczeniach oraz zmiany natężenia oświetlenia mogą prowadzić do zmęczenia oczu, nadmiernego obciążenia wzroku i innych problemów zdrowotnych związanych z prawidłowym widzeniem.  Szczególne narażone są osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne. Często wychodząc na zewnątrz w biegu, zapominają o konieczności zmiany okularów na przeciwsłoneczne. Zwłaszcza teraz, w sezonie zimowym, kiedy nie jest to takie oczywiste. Warto podkreślić, że nawet w pochmurne dni należy pamiętać o skutecznej ochronie oczu przed promieniowaniem UV.

- Noszenie okularów z filtrem UV jest równie ważne zimą, jak i latem. W sezonie letnim, kiedy intensywność światła słonecznego jest większa, noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV jest powszechne. Natomiast zimową porą, mimo że słońce jest tak samo niebezpieczne, jest to rzadsze zjawisko. Pomimo niższych temperatur i częstszego zachmurzenia, promienie UV stale przenikają przez chmury i mogą dotrzeć do naszych oczu. Dodatkowo śnieg i lód mogą działać jak lustra, odbijając promienie słoneczne i zwiększając ilość docierających do oczu promieni ultrafioletowych, a przez to potęgując ryzyko uszkodzenia wzroku. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które żyją w ciągłym biegu. Im częściej narażamy nasze oczy na te zewnętrzne bodźce i zmienne warunki oświetleniowe, nie chroniąc ich odpowiednio, tym większe ryzyko niepożądanych skutków w przyszłości - mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Chcąc zapewnić swoim oczom ochronę przed słońcem, najczęściej sięgamy po okulary przeciwsłoneczne. Jednakże, przy napiętym harmonogramie obowiązków i dynamicznym trybie życia, posiadanie dwóch par okularów, które trzeba zmieniać, może okazać się uciążliwe dla osób z wadą wzroku. Na szczęście istnieją opcje uniwersalne.

2 w 1, czyli uniwersalność soczewek fotochromowych

Dla osób, które prowadzą dynamiczny tryb życia, okulary z soczewkami fotochromowymi stają się niezbędnym sojusznikiem, zapewniając ochronę oczu i komfort widzenia, niezależnie od miejsca przebywania i warunków oświetlenia.

Soczewki fotochromowe automatycznie dopasowują się do natężenia światła, zapewniając optymalne widzenie zarówno podczas aktywności na świeżym powietrzu, jak i podczas przebywania wewnątrz pomieszczeń. To funkcjonalne rozwiązanie 2 w 1, łączące standardowe okulary korekcyjne z okularami przeciwsłonecznymi w jednej oprawie.

Soczewki fotochromowe stanowią więc najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i funkcjonalność. Nowoczesne produkty reagują też na zmianę otoczenia w mgnieniu oka, umożliwiając rozjaśnianie się nawet do połowy stopnia pełnego zabarwienia w zaledwie 50 sekund.

 

Jak to działa?

- Soczewki fotochromowe są wykonane z materiału zawierającego związki chemiczne, które reagują na światło ultrafioletowe (UV) obecne w promieniowaniu słonecznym. Kiedy soczewki wystawione są na promieniowanie UV, związki chemiczne w materiale soczewki zmieniają swoją strukturę, co powoduje, że soczewki stają się ciemniejsze. To automatyczne przyciemnianie soczewek pomaga zmniejszyć ilość światła docierającego do oczu w warunkach intensywnego światła słonecznego, poprawiając tym samym komfort widzenia na zewnątrz. W odwrotnej sytuacji, kiedy tego typu okulary są noszone w pomieszczeniach lub w miejscach o niskim poziomie światła, związki chemiczne wracają do swojej pierwotnej struktury, co powoduje, że soczewki stają się jaśniejsze - tłumaczy Sylwia Kijewska.

Oprócz szybkiej reakcji na zmieniające się warunki oświetleniowe soczewki fotochromowe oferują także szeroki wybór opcji w ramach swojej kategorii.

- Obecnie, użytkownicy okularów mają do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu mogą dostosować soczewki do swojego stylu życia i indywidualnych potrzeb. Oferowane są różne kolory soczewek, m.in. brązowy, szary, zielony czy niebieski, co pozwala wybrać odcień odpowiedni do preferencji estetycznych oraz wymagań danej osoby, a także koloru oprawy okularowej. Jest też możliwość wyboru intensywności zabarwienia soczewek. Z kolei kierowcy mogą wybrać wersję soczewek, która będzie reagowała również za szybą samochodu, a osoby dla których okulary to także modne akcesorium i składowa stylu mają do dyspozycji wersję soczewek fotochromowych z delikatną, lustrzaną powłoką, która nadaje soczewkom intrygujący wygląd  - dodaje Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Okulary z soczewkami fotochromowymi z korzyścią dla aktywnych

Okulary z soczewkami fotochromowymi,  ze względu na swoją wszechstronność i funkcjonalność są idealnym rozwiązaniem tak naprawdę dla każdego, a już szczególnie dla osób aktywnych,  eliminując konieczność noszenia wielu par okularów w zależności od aktualnie panujących warunków. Decydując się na soczewki tego typu, użytkownicy mogą liczyć na większy komfort widzenia, redukcję olśnienia oraz ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto zakup jednej pary okularów, które spełniają dwie funkcje, może okazać się nie tylko wygodny dla samego użytkownika, ale także przyjazny dla jego portfela.

Pamiętajmy, że przed zakupem soczewek fotochromowych zaleca się wizytę w salonie optycznym i skonsultowanie się ze specjalistą, aby dobrać odpowiednią korekcję oraz dostosować soczewki do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Andżelika Kostewicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl