Powstaje druga część rekomendacji dotyczących bezpiecznego dostępu naczyniowego


2024-10-03
Grupa Robocza ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego w ramach Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłasza prace nad drugą częścią Rekomendacji ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego, które mają na celu dalsze zwiększenie bezpieczeństwa.

Grupa Robocza ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego w ramach Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłasza prace nad drugą częścią Rekomendacji ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego, które mają na celu dalsze zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności w procedurach związanych z dostępem naczyniowym. Dokument ten stanowi kontynuację pierwszej części, opublikowanej w czerwcu 2024 r., która spotkała się z szerokim uznaniem w środowisku medycznym. Dane dotyczące poszerzenia kompetencji pielęgniarskich w zakresie zakładania cewników dożylnych w Europie wskazują na rosnącą potrzebę ustandaryzowania tego rodzaju procedur wśród pielęgniarek.[1] W wielu krajach europejskich, takich jak Hiszpania, Niemcy, Francja czy Wielka Brytania przeszkolenie pielęgniarek w zakresie wprowadzania różnych typów cewników dożylnych stało się ważnym elementem ich edukacji na różnym poziomie kształcenia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Potrzeba wdrożenia zespołów dostępów naczyniowych (Vascular Access Team)

Wykazano, że wdrożenie wyspecjalizowanych zespołów dostępów naczyniowych (Vascular Access Team) znacząco poprawia wyniki leczenia pacjentów. Zespoły te, często składające się z przeszkolonych pielęgniarek, są powiązane z wyższymi wskaźnikami powodzenia w zakładaniu i utrzymaniu cewników dożylnych, a co za tym idzie zmniejszonym odsetkiem powikłań, takich jak zakażenia krwi związane ich stosowaniem.  Badanie pokazało, że w ponad 77% szpitali, które mają takie zespoły, odgrywają one istotną rolę w opiece nad dostępem naczyniowym oraz w szkoleniu personelu.[2]

Jak zauważa mgr Maciej Latos, Ekspert Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego: "W obliczu rosnącej liczby pacjentów wymagających terapii dożylnej, niezwykle istotne staje się utworzenie wyspecjalizowanych VAT w szpitalach. Takie zespoły nie tylko poprawią jakość opieki, ale również zwiększą efektywność procesu leczenia." Wprowadzenie dedykowanych grup specjalistów zajmujących się zarządzeniem infuzją w szpitalach może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo pacjentów i zoptymalizować czas potrzebny na realizację terapii. 

Nadchodzące środki finansowane z Krajowego Planu Odbudowy są szansą dla placówek medycznych na uzyskanie dofinansowania do tworzenia gabinetów dostępu naczyniowego, w których zespoły dostępu naczyniowego będą prowadzić opiekę nad pacjentami.

Poszerzenie kompetencji pielęgniarskich

Poszerzenie kompetencji pielęgniarskich w zakresie wprowadzania cewników dożylnych jest niezbędnym krokiem w celu poprawy jakości opieki nad pacjentami. Wdrożenie szkoleń i programów certyfikacyjnych dla pielęgniarek pozwoli na rozwinięcie ich umiejętności praktycznych, co przełoży się na zwiększenie efektywności procedur medycznych oraz bezpieczeństwa pacjentów. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu, pielęgniarki będą w stanie samodzielnie przeprowadzać wiele procedur, co skróci czas oczekiwania na zabieg i zredukować ryzyko powikłań. Takie podejście nie tylko odciąży lekarzy, ale także pozwoli lepiej wykorzystać zasoby w placówkach medycznych, umożliwiając szybszą reakcję na potrzeby pacjentów. Wzmocnienie roli pielęgniarki w realizacji bardziej złożonych procedur medycznych jest zatem korzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla efektywności całego systemu ochrony zdrowia.

Jak podkreśla mgr Mariola Łodzińska Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych: „Poszerzenie kompetencji pielęgniarskich w zakresie zakładania cewników dożylnych nie tylko zwiększa jakość świadczonej opieki, ale również przyczynia się do bardziej zintegrowanego podejścia do leczenia pacjentów. Warto zauważyć, że podejście to jest zbieżne z ogólnymi trendami w edukacji pielęgniarskiej w Europie, które kładą nacisk na umiejętności kliniczne i przygotowanie do samodzielnego wykonywania procedur”.

Powstaje druga część rekomendacji ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego

Nowa wersja rekomendacji powstaje w odpowiedzi na rosnącą potrzebę wdrażania bardziej zaawansowanych technik dostępu naczyniowego, z naciskiem na rozwój procedur klinicznych, edukację personelu oraz optymalizację stosowania sprzętu infuzyjnego. Eksperci podkreślają znaczenie systematycznego szkolenia oraz dostępu do najnowszych technologii, które mogą zmniejszyć liczbę powikłań i podnieść standard opieki nad pacjentami.

„Bezpieczny dostęp naczyniowy to podstawa skutecznej terapii w wielu dziedzinach medycyny. Cieszymy się, że prace nad drugą częścią rekomendacji pozwolą na dalsze usprawnienie procedur klinicznych oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu pacjentów”komentuje Maciej Latos, współautor rekomendacji i Ekspert Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Druga część rekomendacji będzie obejmować szczegółowe wytyczne dotyczące:

·         Obsługa portów naczyniowych

·         Zakażenia związane z obecnością cewnika

·         Rola edukacji w zakresie opieki nad dostępem naczyniowym

·         Postępowanie w wynaczynieniu leków i płynów

·         Stosowanie roztworów drogą podskórną

·         Obsługa dostępów doszpikowych

·         Dostęp naczyniowy w POZ

·         Obsługa dostępów centralnych (CICC, CICC HD, PICC)

Eksperci planują publikację nowego dokumentu w listopadzie 2024 roku, a jego treść zostanie udostępniona szerokiemu gronu specjalistów, zarówno w formie elektronicznej, jak i drukowanej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia dalszych informacji oraz do udziału w planowanych webinarach związanych z wdrażaniem nowych zaleceń w praktyce klinicznej.

 

Rola cewników naczyniowych w leczeniu pacjentów


Cewniki dożylne różnego typu odgrywają kluczową rolę w leczeniu pacjentów wymagających krótko-, średnio- i długoterminowego dostępu dożylnego w celu podawania leków, płynów czy środków odżywczych. Ich zastosowanie zapewnia bezpieczeństwo i komfort pacjentom, którzy potrzebują intensywnej opieki medycznej. Dzięki nim można skutecznie monitorować stan zdrowia pacjentów oraz szybko reagować na zmiany w ich stanie zdrowia.

 

Cewniki, takie jak Midline czy PICC, są szczególnie istotne w przypadkach, gdy standardowe metody dostępu dożylnego mogą być niewystarczające lub stwarzać ryzyko powikłań. Zastosowanie tych cewników przyczynia się do zmniejszenia liczby powikłań, takich jak infekcje, oraz skraca czas hospitalizacji, co w efekcie prowadzi do poprawy jakości życia pacjentów oraz obniżenia kosztów leczenia dla placówek medycznych. W związku z tym, ich dostępność i finansowanie powinny być priorytetem w systemie ochrony zdrowia.

 

-----

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali została zawiązana w 2021 roku, a głównym jej celem jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu medycznego. Głównym projektem Koalicji jest program „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, do którego przyłączają się placówki medyczne, przestrzegające zaleceń w niej zawartych. Patronat nad projektem objęły: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali, Naczelna Izba Lekarska, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polski Klub Dostępu Naczyniowego, Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Naczelna Izba Aptekarska, Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Polskie Towarzystwo Mikrobiologów, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Infuzyjnego.



[1] https://nurses.uroweb.org/nurses/guidelines/

[2] https://www.ivteam.com/intravenous-literature/vascular-access/vascular-access-teams-and-implications-for-patient-safety-full-text/


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

anna.kuropatnicka-jurek@prcn.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl