Porowatość włosów. Co warto o niej wiedzieć?


Porowatość włosów.  Co warto o niej wiedzieć?
2022-12-15
Pojęcie porowatość włosów pojawia się bardzo często, zwłaszcza w kontekście świadomej pielęgnacji. Odnosi się do zdolności lub niezdolności włosa do wchłaniania wody oraz innych substancji do kory.

Z naszego tekstu dowiecie się, dlaczego warto sprawdzić jaki poziom porowatości mają nasze włosy i czemu jest to ważne w kontekście pielęgnacji, szczególnie fal, loków oraz sprężynek. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Z natury wszystkie rodzaje włosów są porowate. Jednak ich stopień porowatości zależy od stanu i kształtu warstw łusek włosa. Jeśli więc chcemy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, poprawić kondycję i wybrać kosmetyki, które zadbają o nasze włosy, to pierwszym krokiem powinno być określenie stopnia porowatości.

 

Test na porowatość włosa 

 

Jednym z najbardziej znanych sposobów na sprawdzenie poziomu porowatości jest zmoczenie włosa wodą, zwracając uwagę na to, ile czasu zajmuje włosom wchłanianie wody. 

 

Jak to zrobić? Umieść włos w szklance letniej wody na 3 do 5 minut i sprawdź, jak zmienił swoje położenie. 

 

1.Włos na powierzchni wody - włosy niskoporowate. 

 

 Osoby posiadające ten poziom porowatości włosów powinny unikać ciężkich olejków i produktów, które osadzają się na włosach i zapobiegają wnikaniu wilgoci w łuski. Zbliżająca się zima skłania do sięgania po produkty o nieco cięższej formule. Jednak posiadacze i posiadaczki włosów niskoporowatych powinny kontynuować rutynę stosując lekkie kosmetyki. 

Do pielęgnacji tego typu włosów polecane są produkty marki Cantu: szampon oczyszczający Cleansing Cream, który skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń oraz nawilżająca odżywka Hydrating Conditioner, która nawilża włosy. Natomiast do stylizacji włosów o tej porowatości warto zastosować krem do stylizacji Coconut Curling Cream. To produkt, który intensywnie odżywia włosy, chroniąc je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

2. Włos pośrodku szklanki - włosy średnioporowate

 

Ten typ potrzebuje nawilżenia, dlatego w przypadku jego pielęgnacji warto włączyć produkty zawierające emolienty, humektanty i proteiny. Na przykład kultowy aktywator skrętu od Cantu - Curl Activator Cream. To produkt bogaty w emolienty, szczególnie odżywcze masło shea. Kosmetyk skutecznie wydobywa skręt, dodaje włosom objętości oraz zdrowego blasku. 

 

3.Włos na dnie - włosy wysokoporowate

 

Ten rodzaj porowatości charakteryzuje się suchością, puszeniem i łamliwością. Włosy, które mają ten typ porowatości potrzebują nawilżenia oraz odżywienia. 

Jeśli masz włosy wysokoporowate, łuski Twoich włosów są szorstkie i uniesione. Może to być spowodowane nadmierną koloryzacją, zabiegami chemicznymi i/lub  stosowaniem podgrzewanych narzędzi do stylizacji. Po wyschnięciu włosy mogą wyglądać na kędzierzawe i być o kilka odcieni jaśniejsze niż ich naturalny kolor. Często mają także słabą elastyczność. 

W rutynie pielęgnacji, unikaj niepotrzebnego ciepła, regularnie stosuj zabiegi głęboko odżywiające i spłukuj zimną wodą, aby domknąć łuski. Najlepiej sprawdzi się suszenie na wysokich obrotach zimnym powietrzem, a także stosowanie uszczelniającego olejku do włosów. Ten typ włosów zazwyczaj wymaga produktów o wyższej zawartości protein.  Jeśli jednak włosy są mocno zniszczone, to należy je przyciąć.

 

Odżywka bez spłukiwania Leave in Conditioning Repair Cream to najlepszy wybór dla włosów o tej porowatości. To produkt, który nawilża i zapobiega łamaniu się włosów oraz rozdwajaniu końcówek. Sprawia, że suche i zniszczone włosy lepiej się układają.

 

W momencie, kiedy udaje się ustalić poziom porowatości włosów, możliwe staje się wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanej do kondycji włosów i ich potrzeb.



Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

allegrok.s@wp.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl