Polki coraz częściej korzystają z „tabletki po”. – nowe dane z Centrum e-Zdrowia


2025-05-20
Wzrost o ponad 9% liczby recept na antykoncepcję awaryjną w pierwszym kwartale 2025 roku świadczy o rosnącej świadomości Polek w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.

 

Zgodnie z danymi Centrum e- Zdrowia, liczba wystawionych i zrealizowanych recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną wzrosła w pierwszym kwartale 2025 roku w porównaniu do ostatniego kwartału 2024 roku o ponad 9%. Łącznie w pierwszym kwartale tego roku z antykoncepcji awaryjnej w ramach recepty farmaceutycznej skorzystano ponad 13 tys. razy. Oznacza to, że kobiety coraz chętniej korzystają z ułatwionego dostępu do antykoncepcji awaryjnej poprzez pilotaż farmaceutyczny. Według ekspertów kampanii „Poranek Po” antykoncepcja awaryjna na stałe wpisała się w bezpieczeństwo reprodukcyjne Polek.

 

Bezpieczne wakacje z „tabletką po”

Od startu pilotażu i szerokiej dostępności „tabletki po” najchętniej korzystaliśmy z antykoncepcji awaryjnej w czasie dni wolnych od pracy w grudniu 2024r. Największe wzrosty sprzedaży antykoncepcji awaryjnej odnotowano natomiast z początkiem wakacji ubiegłego roku. Wzrost pomiędzy czerwcem a lipcem wyniósł ponad 37%. W tym roku każdy kolejny miesiąc przynosi nowe rekordy. Przed nami w ocenie ekspertów największe wzrosty związane z początkiem wakacji.

 

„W zeszłym roku zauważyliśmy znaczący wzrost zainteresowania antykoncepcją w trakcie majówki oraz w okresie wakacyjnym. Biorąc pod uwagę obecne dane, spodziewamy się podobnego trendu także w nadchodzące wakacje. Dane Centrum e-Zdrowia wskazują, że Polki coraz częściej korzystają z antykoncepcji awaryjnej, traktując ją jako istotny element dbania o zdrowie reprodukcyjne. Wyjazdy sprzyjają kontaktom seksualnym, dlatego warto wiedzieć o ich dostępności w aptekach. To także dobra okazja, by porozmawiać z pacjentkami i edukować je w zakresie zdrowia reprodukcyjnego” podsumowuje Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalistka ginekolożka – położniczka endokrynolożka, seksuolożka, Kierowniczka Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Większa świadomość w zakresie zdrowia reprodukcyjnego wśród kobiet

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana w sytuacjach wyjątkowych, gdy zawiodą inne metody lub nie zostały one zastosowane. Zwiększone zainteresowanie antykoncepcją awaryjną w okresie wakacyjnej przerwy może mieć związek z częstszymi wyjazdami, zmianą codziennego rytmu oraz większym poczuciem swobody i spontanicznością kontaktów seksualnych. Dlatego tak ważne staje się zapewnienie dostępu do opieki medycznej oraz edukacji, zwłaszcza dla osób młodych i aktywnych zawodowo, które w tym czasie podejmują decyzje często pod wpływem impulsu.

 

„Wzrost sprzedaży antykoncepcji awaryjnej w okresach wakacyjnych może świadczyć o tym, że coraz więcej osób podejmuje odpowiedzialne decyzje dotyczące swojego zdrowia seksualnego, nawet w sytuacjach, które są poza kontrolą. To oznaka rosnącej świadomości społecznej i odpowiedzialności, ale również przypomnienie, jak ważne jest, by każda osoba miała łatwy dostęp do takich środków, kiedy najbardziej tego potrzebuje”mówi Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Konsultant Krajowy w dziedzinie perinatologii, Kierownik Kliniki Położnictwa i  perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

 

Po „tabletkę po” najchętniej sięgają kobiety po 30-tce

Wbrew pozorom antykoncepcja awaryjna nadal najbardziej potrzebna jest kobietom dojrzałym. Najwięcej Polek, które skorzystały z antykoncepcji awaryjnej jest w grupie wiekowej 31-40 lat (28% wszystkich wystawionych recept farmaceutycznych) oraz młodych dorosłych 19-25 (27%). Znacznie rzadziej z antykoncepcji awaryjnej korzystają natomiast nastolatki w wieku 16-18 lat (8%).  

 

 

 

 

---

Kampania„Poranek PO” to kampania edukacyjna i inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat antykoncepcji awaryjnej, a także zapewnienia, aby wszystkie kobiety w Polsce, które z niej korzystają mogły czuć się pewnie i bezpiecznie. W latach 2000-2020 liczba kobiet stosujących nowoczesne metody antykoncepcji wzrosła z 663 mln do 851 mln osób. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku w Polsce wystawiono blisko 900 tysięcy recept na antykoncepcję awaryjną. W obliczu niewystarczającej wiedzy oraz nieustannego rozpowszechniania dezinformacji w Internecie chcemy wraz z wybitnymi specjalistami ginekologii oraz farmaceutami podjąć wysiłki mające na celu świadome i odpowiedzialne korzystanie z tego rodzaju środków antykoncepcyjnych. Kampania oraz podejmowane w jej trakcie działania mają przełamywać tabu związane z rozmową na temat stosowania antykoncepcji awaryjnej przez kobiety. Bardzo istotne jest, aby łatwy dostęp w aptece do bezpiecznej antykoncepcji zmniejszył ryzyko, że kobiety będą sięgać po metody niesprawdzone, nieskuteczne lub szkodliwe dla zdrowia. Ekspertami kampanii są prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska, dr n. med. Andrzej Depko, dr n. farm. Piotr Merks, mgr farm. Olga Sierpińowska, prof. dr hab. n. med. Marzena Dębska oraz dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska. Więcej informacji znajduje się na stronie www.poranekpo.pl . Inicjatorem kampanii jest firma Perrigo, producent antykoncepcji awaryjnej na receptę.

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

natalia.rybaniec@prcn.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl