Podejrzenie POChP. Jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę?


Podejrzenie POChP. Jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę?
2022-05-31
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najczęstszych przyczyn umieralności. Szacuje się, że choruje na nią około 380 milionów ludzi na świecie, z czego tylko w Polsce około 2 milionów.

Podejrzenie POChP zwykle pojawia się w momencie wystąpienia charakterystycznych objawów u osób z grup ryzyka tej choroby.Czym jest POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba wywołana procesem zapalnym w płucach i drogach oddechowych, co skutkuje ich trwałym uszkodzeniem. W wyniku zwężenia dróg oddechowych osoba chora ma poważne trudności z oddychaniem. Konsekwencją choroby jest również przewlekłe niedotlenienie organizmu.To jest ważne:

POChP wywołują szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym pyły i gazy.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest uznawana za chorobę ogólnoustrojową, która ma negatywny wpływ na kluczowe funkcje organizmu. Mogą jej towarzyszyć także inne choroby, takiej jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli, rak płuca, refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba tętnic obwodowych.To jest ważne:

POChP to choroba, której nie można wyleczyć. Prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach.Objawy POChP

Dużym problemem związanym z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc wciąż pozostaje późna diagnostyka. Wiele osób zgłasza się do lekarza na etapie, na którym choroba uniemożliwia im już normalne funkcjonowanie.

Faktem jest, że POChP może się przez lata rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Podejrzenie POChP najczęściej dotyczy osób zgłaszających lekarzowi niepokojące objawy, a przy tym znajdujących się w grupie ryzyka tej choroby (do czego przejdziemy w dalszej części artykułu).

Spośród wielu objawów mogących wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, cztery są najbardziej charakterystyczne. Mowa o:

 • Przewlekłym kaszlu – kaszel mogący towarzyszyć POChP nie ma charakteru napadowego, utrzymuje się przez długi czas, zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia.
 • Duszności – duszność to jeden z głównych objawów, który może wskazywać na podejrzenie POChP. W zaawansowanym stadium chory może doświadczać duszności również podczas odpoczynku czy w czasie snu.
 • Obniżonej tolerancji wysiłkowej – chodzi tutaj o męczliwość, pogorszoną kondycję i wydolność organizmu, co może prowadzić do trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności (ubieranie się, umycie, wyjście na spacer etc.).
 • Odkrztuszaniu plwociny – szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której poza wydzieliną, czasem o ropnym charakterze, pojawia się również krew. Może to wskazywać na poważną chorobę płuc, włącznie z nowotworem.

Inne objawy, które także obserwuje się u osób chorych na POChP, to:

 • furczenia w klatce piersiowej,
 • męczliwość,
 • świszczący oddech,
 • przedłużony wydech,
 • sinica centralna,
 • rzężenia suche lub wilgotne,
 • nietypowe ruchy klatki piersiowej podczas wdechu.

Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/.Kto najczęściej choruje na POChP?

Najważniejszą grupę ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc tworzą palacze tytoniu (w tym osoby palące biernie oraz te, które po latach rozstały się z nałogiem). Jeśli jesteś w wieku powyżej 40 lat i palisz np. papierosy, a przy tym obserwujesz u siebie wymienione wcześniej objawy, to podejrzenie POChP jest w Twoim przypadku uzasadnione. Wskazana jest tutaj szczegółowa diagnostyka.

Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na POChP jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem oraz wdychanie pyłów, gazów czy oparów chemicznych, najczęściej w związku z wykonywaną pracą zawodową. Dlatego na opisane wcześniej objawy szczególną uwagę powinni zwrócić górnicy, hutnicy, metalurdzy, operatorzy maszyn budowlanych, pracownicy zakładów chemicznych, budowlańcy, sprzątaczki, rolnicy czy kosmetyczki.Co zrobić z podejrzeniem POChP?

Jeśli podejrzewasz u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu podejmie decyzję, czy skierować Cię na konsultację do poradni pulmonologicznej, w której zostanie przeprowadzona specjalistyczna diagnostyka.

W przypadku potwierdzenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zostanie Ci zaproponowane leczenie, które ma na celu złagodzenie objawów choroby oraz zachowanie relatywnego komfortu życia i samodzielności.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl