Nie za ciepło, nie za zimno, lecz w sam raz


Nie za ciepło, nie za zimno, lecz w sam raz
2020-02-13
Ubieranie niemowląt jest nie lada wzywaniem, szczególnie dla młodej mamy, która nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Ubranka dla dzieci powinna być dostosowane do ich wieku, temperatury otoczenia i pory roku.

Inne potrzeby będzie miało ciągle senne niemowlę niż większe dziecko, które coraz więcej przebywa w ruchu. W przypadku malej pociechy, która jeszcze nie mówi, trudno jest cenić, czy jest odpowiednio ubrana.

W co ubrać noworodka?

Pierwszym elementem ubioru jest peluszka, a następnym body. Jeśli rodzica zbyt stresuje przekładanie body przez delikatną głowę dziecka, to może wybrać łatwiejszą opcję w postaci modelu kopertowego. Następnym krokiem jest pajacyk lub kaftanik i śpioszek. Dalej mamy skarpetki, które można włożyć nawet pod śpioszka, szczególnie przy większym ubraniu. W domowych warunkach czapka nie jest potrzebna, z wyjątkiem kąpieli. Każdy rodzic pragnie uchronić swoje dziecko przed wychłodzeniem, ale nie trzeba opatulać pociechy licznymi warstwami ubrań. Przegrzanie jest tak samo złe, jak wychłodzenie. Trzymanie dziecka w czapce i pod kocem w domu nie ma większego sensu. Najlepiej jest kierować się zasadą jednej warstwy więcej. Dotyczy ona zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci. Jeśli dziecko więcej czasu leży, to mniej traci energii na ruch, wobec czego nie jest w stanie się samo rozgrzać. Jeśli rodzicowi jest ciepło w bluzce z długim rękawem, to dziecku wystarczy założyć dodatkowo body z krótkim rękawem pod pajacyka/bluzkę. Z kolei w przypadku wyjścia na spacer pod spodnie przydadzą się rajstopy.

Wystarczy dotknąć karku dziecka, aby wiedzieć, czy jest odpowiednio ubrane. O optymalnej temperaturze będzie świadczył ciepły kark. Jeśli będzie on chłodny, to należy cieplej ubrać pociechę. Z kolei spocony kark jest oznaką przegrzania i trzeba ściągnąć jedną warstwę ubrań. Dziecięce ubrania powinny być przede wszystkim wygodne i wykonane z bezpiecznych materiałów. Nie mogą one uwierać brzucha, mieć zapięć na plecach, kaptura, sztywnych/obcisłych elementów. Nawet metka na ubraniu może powodować dyskomfort.

W przypadku wyjścia na spacer zaleca się zasady ubierania pociechy mniej więcej tak samo jak siebie – jedną warstwę więcej w przypadku zimna i niewstającego dziecka. Kark dziecka powinien być ciepły – spocony oznacza przegrzanie, a zimny wychłodzenie. Dzieci, które już chodzą, należy ubierać tak jak siebie. Jeśli pociecha jest bardzo ruchliwa, to może być ubrana bardzo lekko. Zawsze należy mieć przy sobie rzeczy na zmianę, kurtkę, bluzę lub sweter w razie spadku temperatury podczas spaceru.

przy współpracy z https://kochanyurwis.pl/


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl