Leczenie bólu kręgosłupa


Leczenie bólu kręgosłupa
2023-02-26
Na bóle kręgosłupa cierpi około 80 procent ludzi na całym świecie. Przypadłość ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Bóle mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Ograniczają naszą mobilność i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, wpływają również na poziom naszej koncentracji.


Dlaczego boli nas kręgosłup?

Ból kręgosłupa dotyczy pionowej osi naszego ciała i jest wynikiem miejscowego zapalenia wywołanego przez ucisk korzenia nerwowego w kanale kręgowym lub w otworach międzykręgowych. Najczęściej odczuwany jest w okolicach szyi oraz w odcinku lędźwiowym.

 Wśród najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa specjaliści wymieniają:

 • przeciążenia,
 • uszkodzenie stawów,
 • zwyrodnienie stawów lub kanału kręgowego,
 • degeneracja krążka międzystawowego,
 • stany zapalne okolic kręgosłupa,
 • przesunięcie się kręgów tzw. kręgozmyk,
 • ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa).

Inne przyczyny bólu kręgosłupa to: dyskopatia, nadwyrężenie struktur więzadłowych, zerwanie lub naderwanie mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów, a także choroba nowotworowa występująca w okolicach kręgosłupa.

Wpływ na stan kręgosłupa mają nie tylko postępujące zmiany zwyrodnieniowe, choroby czy urazy mechaniczne. Znaczenie ma również nasz tryb życia, złe nawyki oraz podatność na stres. Dlatego na bóle kręgosłupa narażeni są zarówno pracownicy fizyczni, jak i osoby pracujące w pozycji siedzącej, np. przy komputerze.

Inne czynniki środowiskowe, które mogą powodować bóle kręgosłupa to:

 • chodzenie na wysokich obcasach,
 • mała aktywność fizyczna,
 • nieprawidłowa postawa ciała. 

Ból kręgosłupa związany może być także z wadami wrodzonymi lub predyspozycjami genetycznymi.Jacy specjaliści pomogą zwalczyć ból kręgosłupa?

Wybór specjalisty zależy w dużej mierze od tego, z jakimi problemami się zmagamy:

- jeśli dolegliwości dotyczą ograniczeń ruchowych, właściwym lekarzem będzie ortopeda lub neurolog

- jeśli oprócz samego bólu kręgosłupa pacjent odczuwa np. mrowienie dłoni lub inne objawy na tle neurologicznym, konieczne będzie skierowanie do neurologa lub neurochirurga.

 Z bólem kręgosłupa możemy zgłosić się zarówno do ortopedy, jak i neurologa, a także skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pomoże nam przy rehabilitacji i uśmierzaniu pojawiającego się bólu. Choć każdy ze specjalistów ma inny zakres specjalizacji, ich współpraca może skutecznie i szybko zdiagnozować przyczynę bólu, zaplanować odpowiednie leczenie, zabiegi i rehabilitację.

W Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Skoczowie mamy wykwalifikowany i interdyscyplinarny zespół lekarzy, dzięki którym skutecznie diagnozujemy i kompleksowo leczymy dolegliwości bólowe kręgosłupa.Jakie są metody leczenia bólu kręgosłupa?

Metoda leczenia bólu kręgosłupa jest uzależniona od przyczyny dolegliwości. W przypadku długotrwałych i uporczywych dolegliwości najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do specjalisty, który podczas konsultacji lekarskiej ustali przyczynę i wybierze odpowiednią metodę leczenia.

Metody leczenia bólu kręgosłupa to m.in:

 • Farmakoterapia – przyjmowanie leków rozkurczowych, opoidów, niesterydowych leków przeciwzapalnych lub kortykosterydów.
 • Fizjoterapia – specjalne masaże i ćwiczenia rozciągające, wzmacniające lub kinezyterapia.
 • Blokada dokręgosłupowa – wykonywana zarówno w odcinku szyjnym i piersiowym, jak i lędźwiowym. Polega na wykonaniu zastrzyku nadtwardówkowego, który podaje się bezpośrednio w miejsca zapalne, dzięki czemu lek szybciej działa i nie obciąża układu pokarmowego.

W Centrum Lekarskim Alfa w Poradni Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa wykonujemy także zastrzyk nadtwardówkowy, powszechnie znany jako blokada kręgosłupa. Zastrzyk zawiera leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które mają zredukować ból, aby można było wznowić proces leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl