Kule ortopedyczne: rodzaje, ceny i jak dobrać


Kule ortopedyczne: rodzaje, ceny i jak dobrać
2019-11-01
Kiedy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, dojdzie do złamania lub zwichnięcia, ortopeda zaleci nam zastosowanie kul ortopedycznych. Tego typu rozwiązanie, choć nie wydaje się skomplikowane, może różnić się pod wieloma względami.

Warto kierować się ich rozmiarem, zastosowanym materiałem, kształtem uchwytu, a nawet samą wagą. Jeśli nie wiesz jeszcze jakie są rodzaje kul ortopedycznych i w jakich cenach występują to zapraszamy do lektury poniższego tekstu.



Sprzęt ortopedyczny dostosowany do osobistych potrzeb

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest typ urazu, jakiego doznaliśmy. Niektóre osoby nie będą w stanie stosować standardowych kul łokciowych zalecanych dla większości pacjentów. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji uszkodzenia dłoni czy przedramion. Wówczas należy rozglądać się za wersją pachową.

Po ustaleniu pierwszego i najistotniejszego parametru czas na kolejne zmienne. W pierwszej kolejności należy zająć się wysokością i wagą produktu. Wysokość nowoczesnych akcesoriów rehabilitacyjnych tego typu jest regulowana na dwa sposoby: skokowo, czyli stopniowo (np. co 10 cm) i teleskopowo, czyli płynnie bez ustalonych granic.

Kolejnym podstawowym parametrem będzie waga. Przeciętna aluminiowa kula waży w granicach 500 - 800 gramów. Lżejsze będą wykonane z innego typu materiałów (pojedyncza kula może ważyć nawet 300 gramów). Będą odpowiednie dla osób młodszych i takich, których mięśnie są znacząco osłabione. Z kolei modele cięższe przyczynią się do zwiększenia poczucia stabilności - idealne dla osób starszych.

Po ustaleniu wagi i sposobu regulacji, czas na dobór uchwytu. Ten występuje w dwóch wariantach: plastikowym i anatomicznym wykonanym z gumy. Pierwszy wariant sprawdzi się w przypadku stosowania krótkoterminowego - na kilka tygodni, drugi wariant wypada lepiej u osób stosujących kule na co dzień, w bardziej intensywnym trybie - zaleca się ich zakup na dłuższe terminy.



Opcjonalne wyposażenie do kul inwalidzkich

Same akcesoria ortopedyczne nie zawsze wystarczają. Trzeba pamiętać o tym, że same w sobie nie zapewniają 100-procentowego bezpieczeństwa. Jeśli często poruszamy się poza domem to dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w antypoślizgowe nasadki i elementy odblaskowe. Zwiększymy w ten sposób swoją widoczność, a przy użyciu nasadek zmniejszymy ryzyko upadku.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl