Krew znów potrzebna - akcje honorowego krwiodawstwa przed Galerią Katowicką


Krew znów potrzebna - akcje honorowego krwiodawstwa przed Galerią Katowicką
2020-05-20
Przed Galerią Katowicką można oddać krew.

Światowa pandemia COVID-19 przeorganizowała plany nie tylko indywidualnych osób i przedsiębiorstw, ale również szpitali. W lokalnych lecznicach na odwołane w marcu oraz kwietniu zabiegi czekały setki pacjentów. Teraz, w związku z powrotem do codziennego funkcjonowania szpitali, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o pomoc i oddawanie krwi. Cenny dar przekazać można m.in. 20 i 21 maja w godz. 10:00-15:00 na placu przed Galerią Katowicką.

Na powrót do normalności czekają wszyscy, choć niektórzy ze szczególnym zniecierpliwieniem i obawami - osoby przebywające w miejscowych szpitalach od kilku miesięcy oczekują na kontynowanie leczenia. Aby było to w pełni możliwe, konieczne jest zapewnienie placówkom medycznym zapasów krwi, niezbędnych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych i operacji. Wedle statystyk, dostępnych na oficjalnej stronie RCKiK w Katowicach, obecnie najbardziej potrzeba grup: A Rh+, A Rh-, AB Rh-, 0 Rh+ oraz 0 Rh-.

- Serdecznie zachęcam do aktywnego uczestnictwa w naszych akcjach krwiodawstwa, a tym samym wsparcia pacjentów śląskich szpitali i klinik. Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Jeden z naszych mobilnych punktów poboru znajduje się w strategicznym punkcie miasta - na placu przy Galerii Katowickiej, gdzie będziemy na Państwa czekać przez kilka najbliższych dni - informuje Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach.

Jak aktualnie przebiegają akcje honorowego krwiodawstwa na placu przed Galerią Katowicką? Pobory prowadzone są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz medykom. Najpierw odbywa się wstępny wywiad, podczas którego potencjalny krwiodawca wypełnia ankietę, dezynfekuje ręce oraz ma mierzoną temperaturę. Później następuje rejestracja i drugi etap kwalifikacji - odbywający się już na dotychczasowych zasadach.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa krew mogą oddać honorowi dawcy, którzy: w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywali za granicą oraz nie mieli kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie mają objawów infekcji, ich temperatura ciała nie przekracza 37,3°C, nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.

Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa pod Galerią Katowicką odbędzie się w środę, 20 maja, w godz. 10:00-15:00, a kolejna w czwartek. Następnie krew będzie można oddać w dniach 25-27 maja. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na: https://rckik-katowice.pl/kalendarium.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Open Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl