Kiedy wymagana jest toaleta dla niepełnosprawnych?


2021-07-22
Podczas dla nas normalnych aktywności i czynności, osoby niepełnosprawne napotykają wiele przeszkód. Jedną z nich jest dostęp do różnych obiektów lub pomieszczeń, a także ich przystosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Kiedy toaleta dla niepełnosprawnych jest wymogiem?

Toaleta dla niepełnosprawnych, czyli jaka?

Toaleta dla niepełnosprawnych musi spełniać szereg wymogów, które zostały określone w rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Pierwszym co rzuca się w oczy, to rozmiar, który nie dotyczy tylko samego pomieszczenia, ale też drzwi, które do niego prowadza oraz sprzętów tam znajdujących się. Co do zostały najwięcej ograniczeń spotyka osoby korzystające z wózków inwalidzkich, które nie dość, że do manewrowania potrzebują więcej miejsca, to jeszcze prowadzą do zmiany wysokości sprzętów, których taki niepełnosprawny może używać z zachowaniem komfortu i ergonomii. W łazience dla niepełnosprawnych w okolicach toalety, umywalki i pod prysznicem muszą znaleźć się odpowiednio umieszczone uchwyty, które umożliwią wielu osobom samodzielną obsługę podczas czynności higienicznych. Umywalka jest usytuowana niżej, jest szersza, a pod jej miską znajduje się dość miejsca, by nogi osoby siedzącej na wózku mogły się tam swobodnie zmieścić.

Gdzie musi być toaleta dla niepełnosprawnych?

Co do zasady toaleta dla niepełnosprawnych powinna znajdować się w każdym miejscu użyteczności publicznej. O ile większość prywatnych obiektów typu centra handlowe, kina, prywatne ośrodki edukacyjne lub opiekuńcze stara się w miarę możliwości spełniać ten wymóg, to niestety obiekty państwowe miewają z tym problemy, choć logicznym wydawać by się mogło, że to one powinny świecić przykładem. Na szczęście, sytuacja choć daleka od ideału, systematycznie się poprawia. Nawet podmioty lecznicze, choć spełniają wymóg toalety dla niepełnosprawnych, to w praktyce często jest to jedno miejsce na cały, olbrzymi ośrodek, a dotarcie tam zajmuje sporo czasu i może wiązać się pokonaniem różnicy kilku poziomów. Nieco większy problem mają szkoły i małe urzędy, które często znajdują się w starych budynkach, a do tego nie mają wystarczającego finansowania na modernizację obiektu.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl