Jakie akcesoria stomatologiczne są niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej?


Jakie akcesoria stomatologiczne są niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej?
2018-03-06
Wiele osób myśli, że higiena jamy ustnej kończy się na szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie.

Nic bardziej mylnego, równie ważna jest higiena języka i przestrzeni międzyzębowych. Sprawdź, jakie akcesoria stomatologiczne są niezbędne dla prawidłowej higieny jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna

Na rynku dostępne są nowoczesne szczoteczki elektryczne z wyprofilowanymi końcówkami, które jeszcze skuteczniej pozwalają pozbyć się płytki bakteryjnej. Gdy przyciskamy szczoteczkę zbyt mocno, świecą na czerwono. Jednak nawet najnowsza szczoteczka elektryczna nie pozwoli zapobiegać próchnicy, jeśli nie znamy odpowiedniej techniki jej przykładania. Wiele osób przesuwa szczoteczkę po górnej powierzchni zębów, a należy ją przytykać na 5 sekund do każdego zęba-najpierw od wewnętrznej strony, a potem od zewnętrznej. Często przy linii dziąseł gromadzi się płytka bakteryjna, a potem powstaje próchnica.

Pasta do zębów

Wybór odpowiedniej pasty do zębów jest kluczowy. Te dla dzieci zawierają zmniejszoną ilość fluoru, ponieważ większość dzieci niedokładnie płucze buzię i połyka pastę, a fluor w nadmiarze może być szkodliwy. W zależności od potrzeb, możesz kupować pasty wybielające, pasty dla wrażliwych dziąseł i dla wrażliwych zębów, które reagują bólem na zimno.

Nić dentystyczna i pozostałe akcesoria

Mycie zębów bez czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, to jak odkurzanie mieszkania tylko na środku z pominięciem przestrzeni pod meblami. Gdy stosujemy nitkę tylko do usunięcia resztek pokarmowych, które utkwiły po posiłku, narażamy się na próchnicę na stycznej powierzchni zębów. Jest ona kosztowna w leczeniu, ponieważ obejmuje dwa zęby. Nie należy też zapominać o płukaniu jamy ustnej pod dużym ciśnieniem, taki efekt zapewnią irygatory. Na samym końcu należy zastosować płyn do higieny jamy ustnej. Warto też specjalną skrobaczką pozbyć się bakterii z języka, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust.

Choć kompleksowa higiena jamy ustnej zajmuje trochę czasu, wymaga cierpliwości i wyrobienia nowych nawyków, poprawnie wykonane wypełnienia posłużą na lata i znacznie ograniczymy powstawanie próchnicy. Zaniedbanie higieny jamy ustnej jest nie tylko kosztowne, ale bywa bolesne i stresujące.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl