Fale uderzeniowe w medycynie estetycznej


Fale uderzeniowe w medycynie estetycznej
2023-05-11
Technologia fali uderzeniowej początkowo była wykorzystywana przede wszystkim w chirurgii, reumatologii, ortopedii, dermatologii i rehabilitacji.

Z czasem poszerzono zakres jej zastosowań o medycynę estetyczną, głównie do modelowania najbardziej newralgicznych partii ciała - w tym brzucha, ud czy pośladków. Z fizycznego punktu widzenia, fala uderzeniowa jest tak naprawdę falą akustyczną o odpowiednio wysokiej energii. Jej cechą charakterystyczną jest krótki czas narastania energii, która ulega przenoszeniu za pośrednictwem specjalnej sondy.



Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej

Energia kinetyczna wyzwalana za sprawą skompresowanego powietrza poprzez uderzenie do aplikatora fali uderzeniowej, która następnie rozchodzi się po wybranej partii ciała w sposób promienisty lub ściśle skoncentrowany. O głębokości penetracji decyduje częstotliwość fali, a także poziom ciśnienia czy rodzaj przekaźnika. Nie bez znaczenia pozostaje też indywidualna zdolność tkanek do absorpcji. Takie właściwości fali uderzeniowej wykorzystywane są podczas zabiegu systemem Storz Medical. Urządzenie to przesyła w wybrane partie ciała falę akustyczną o wysokiej energii, doprowadzając w ten sposób do miejscowego rozluźnienia tkanki łącznej. W rezultacie następuje poprawa jędrności skóry, a także redukcja tkanki tłuszczowej. Głębokość działania sięga nawet 5 cm, podczas gdy inne systemy zapewniają zasięg jedynie 1 cm. Po dotarciu wgłąb skóry, fala uderzeniowa podnosi przepuszczalność błon komórkowych. W ten sposób może do nich dotrzeć więcej tlenu i substancji odżywczych, a dodatkowo w tkankach poprawia się mikrokrążenie. Ich stymulacja przebiega mechanicznie, co pobudza metabolizm komórkowy oraz usprawnia powstawanie nowych naczyń krwionośnych.



Podstawowe zastosowania fali uderzeniowej

Procedury z użyciem fali uderzeniowej znajdują zastosowanie głównie w modelowaniu i ujędrnianiu skóry ciała, a także twarzy. Zabiegi te pozwalają również na zredukowanie różnych niedoskonałości strukturalnych. Fala akustyczna ułatwia kształtowanie sylwetki i jej wyszczuplanie, a dodatkowo także stymuluje mięśni. Zabieg z jej wykorzystaniem może posłużyć do redukcji zaawansowanego cellulitu, obrzęków czy miejscowo nagromadzonej i zbitej tkanki tłuszczowej. Fala uderzeniowa jest również używana do drenażu limfatycznego. W przypadku systemu Storz Medical, procedura może być wykonywana w obszarze m.in. brzucha, pośladków, ud, pleców, ramion oraz innych partii ciała, które wymagają ujędrnienia, wymodelowania czy wyszczuplenia. Zabieg wykonywany jest u osób w praktycznie każdym wieku, jednak u młodzieży poniżej 18 lat niezbędna będzie zgoda rodzica.



Fala uderzeniowa w praktyce

Procedura z użyciem fali uderzeniowej zawsze powinna być poprzedzona specjalistyczną konsultacją, która pozwala na rozwianie wszelkich wątpliwości pacjenta. Zabieg Storz Medical jest dostępny w ofercie kliniki medycyny estetycznej Anlaya, gdzie doświadczeni fachowcy korzystają z odpowiedniego wyposażenia. Procedura jest dzięki czemu bezbolesna i bezpieczna, a tym samym nie wymaga znieczulenia. Na początek wybrane partie ciała trzeba pokryć żelem przewodzącym, który ułatwia wnikanie fali uderzeniowej wgłąb skóry. Do skóry jest następnie przykładana głowica, a czas trwania zabiegu to średnio 40-60 minut - zależnie od rozległości obszaru poddawanego procedurze.



Efekty zastosowania fali uderzeniowej

Po zabiegu na skórze mogą wystąpić nieduże siniaki lub zaczerwienienia, jednak szybko znikają. Powrót do codziennych aktywności jest możliwy od razu, a dla zapewnienia odpowiednich efektów powinien pić minimum dwa litry wody dziennie. Zależnie od specyfiki problemu i stopnia jego zaawansowania, zwykle trzeba wykonać serię do 12 zabiegów w około tygodniowych odstępach. Efekty uwidoczniają się po średnio trzech miesiącach. Warto pamiętać, że fala uderzeniowa Storz Medical nie może być stosowana u wszystkich pacjentów. Do przeciwwskazań zalicza się zakrzepicę, hemofilię czy przepuklinę, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i stosowanie kortykosteroidów. Zabiegu nie wykonuje się też u kobiet w ciąży i karmiących czy osób z rozrusznikiem serca.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl