Czy dentysta to stomatolog?


Czy dentysta to stomatolog?
2019-12-08
Większość osób obu określeń używa zamiennie. Zarówno dentysta, jak i stomatolog to lekarz, który leczy zęby. Okazuje się jednak, że jest niewielka różnica, mająca jednak znaczenie bardziej leksykalne, niż praktyczne.

Słowo dentysta wywodzi się z łacińskiego słowa dens, czyli ząb, więc oznacza osobę, która leczy zęby. Z kolei greckie słowo stoma oznacza jamę ustną, a logia to nauka, więc stomatologia to nauka o chorobach zębów, przyzębia i tkanek znajdujących się w jamie ustnej.Jakie są specjalizacje stomatologiczne?

Każdy lekarz stomatolog musi ukończyć jednolite studia lekarsko- stomatologiczne o następujących specjalizacjach do wyboru:

- chirurgii stomatologicznej oraz szczękowo-twarzowa zajmuje się ekstrakcjami, leczeniem ropni i przetok, nowotworów jamy ustnej, leczeniem złamań szczęk, żuchwy i zębów itd.

- ortodoncji - czyli leczenia wad zgryzu,

- protetyki stomatologicznej, tzn. implanty i protezy zębowe,

- periodontologii, czyli leczeniem chorób przyzębia i śluzówek jamy ustnej,

- endodoncji, tzn. leczeniem miazgi zęba i tkanek zębowych.Gdzie leczyć zęby i choroby przyzębia?

Wszystkie dolegliwości, związane z zębami i ich wadami oraz chorobami leczy się w wyspecjalizowanych klinikach i gabinetach stomatologicznych.

Współczesny gabinet stomatologiczny to dużo więcej niż fotel i wiertło. W standardzie jest obecnie wysokiej jakości sprzęt stomatologiczny, narzędzia i akcesoria, które z jednej strony zapewniają komfort pracy lekarza, a z drugiej dbają o wygodę i bezpieczeństwo pacjenta.

Podstawowy, niezbędny sprzęt to tzw. unit stomatologiczny, czyli fotel stomatologiczny, stolik lekarza, sterowniki, blok spluwaczki, konsola lekarza z urządzeniami i lampa zabiegowa.

Nie sposób opisać wszystkie narzędzia stomatologiczne. Są to np.wiertła, szczypce, pęsety, kleszcze, igły, odsysacze, wydrążacze itp.

W zależności od zabiegu, zestaw wymagalnych narzędzi jest odmienny.Narzędzia implantologiczne lub z zakresu chirurgii szczękowej znacznie się różnią od tych, stosowanych w protetyce lub ortodoncji.

Usługi stomatologiczne to również profilaktyka chorób zębów i przyzębia. Coraz powszechniejszymi zabiegami jest czyszczenie kamienia nazębnego, fluoryzacja i lakowanie. Wszystko, by jak najdłużej zapewnić piękny uśmiech i zdrowie, gdyż chore zęby mogą  przyczyną wielu groźnych chorób.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl