Badania profilaktyczne, które warto znać i wykonywać
Coraz więcej osób przekonuje się, jak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pozwalają one wykryć choroby we wczesnym stadium, zanim pojawią się objawy chorobowe lub zanim choroba stanie się zaawansowana.
Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie leczenie na wczesnym etapie, co zwiększa szansę na całkowite wyleczenie lub znaczne zmniejszenie ryzyka powikłań. Chociaż kwestia profilaktyki chorób jest bardzo ważna, nadal wielu pacjentów ignoruje kwestie związane ze zdrowiem, traktując z dystansem konieczność regularnego badania się. Często wynika to nie z braku chęci, ale z braku odpowiedniej wiedzy. Dlatego przedstawiam poniżej listę badań, które warto regularnie wykonywać.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Jakie badania warto wykonywać regularnie?
Wykonywanie regularnych badań medycznych zależy od wieku, płci, historii chorób i czynników ryzyka danej osoby. Oto kilka przykładów badań profilaktycznych:
- Badanie krwi - pozwala na wykrycie chorób krwi, takich jak niedokrwistość, ale także innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy czy choroby wątroby.
- Badanie moczu - pozwala na wykrycie chorób nerek, układu moczowego, cukrzycy, chorób wątroby.
- Badania lipidowe (cholesterol, trójglicerydy) - pozwala na wykrycie chorób układu sercowo-naczyniowego.
- Badanie krtani i gardła
- Badanie prostaty - pozwala na wykrycie chorób prostaty u mężczyzn, w tym raka prostaty.
- Badanie kolonoskopowe - pozwala na wykrycie raka jelita grubego oraz innych chorób jelit.
- Badanie wzroku - pozwala na wykrycie chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma.
- Badanie słuchu - pozwala na wykrycie chorób ucha oraz utraty słuchu.
- Badanie skóry - pozwala na wykrycie chorób skóry, w tym czerniaka.
Jakie badania regularnie powinny wykonywać kobiety?
Zalecenia dotyczące badań profilaktycznych dla kobiet mogą się różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia, historii rodzinnej i innych czynników ryzyka. Są to przede wszystkim badania ginekologiczne - w tym badanie cytologiczne (Pap test), które pomaga wykryć raka szyjki macicy, oraz badanie palpacyjne piersi, które pomaga wykryć guzy piersi. Ponadto ważne jest usg tarczycy Łódź, pomocne w wykrywaniu i monitorowaniu chorób tarczycy, takich jak wole, guzki i torbiele tarczycy. U kobiet równie ważne jest badanie gęstości kości ze względu na ryzyko wystąpienia osteoporozy, co jest powszechne u pań po menopauzie, ale może również występować u młodszych kobiet. Badanie gęstości kości, zwane densytometrią, pozwala na ocenę stopnia zagęszczenia kości i jest podstawowym badaniem diagnostycznym w celu wykrycia osteoporozy.
Nadesłał:
slawek
|