Antykoncepcja awaryjna nie jest tematem tabu. Uzasadnia prof. Mirosław Wielgoś.


2024-08-21
Antykoncepcja awaryjna odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu kobiet. W Polsce od maja można ją zakupić w aptece na receptę farmaceutyczną. Nie każdy natomiast wie, jak działają dane metody antykoncepcji oraz kiedy je stosować.

Wiele osób myśli, że z antykoncepcji awaryjnej można skorzystać wyłącznie następnego dnia po odbytym stosunku, co jest absolutnym mitem. Prof. Mirosław Wielgoś, ekspert kampanii Poranek PO oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, wyjaśnia zasady związane ze stosowaniem antykoncepcji awaryjnej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?

W sytuacji gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła może pojawić się wiele pytań. Ile mam czasu na przyjęcie tabletki dzień po? Czy musi to być następnego dnia po stosunku? W razie takich wątpliwości zawsze warto wysłuchać głosu lekarzy oraz ekspertów.

„Antykoncepcja awaryjna jest stosowana w sytuacjach, kiedy doszło do niezabezpieczonego stosunku lub gdy w jego trakcie doszło do jakichś nieprzewidzianych sytuacji. Należy ją zastosować oczywiście jak najszybciej po takim wydarzeniu, w zależności od tego, jaki środek został użyty, może być to do 72 godzin lub do 120 godzin po takim współżyciu” – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś, ekspert kampanii Poranek PO, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Czy antykoncepcję awaryjną można zastosować tylko rano?

Nie ma znaczenia godzina czy pora dnia, w której zastosuje się antykoncepcję awaryjną. Nie jest prawdą, że można ją zastosować tylko rano po stosunku bez zabezpieczenia. Natomiast konieczne jest to, aby zrobić to jak najszybciej oraz nie później niż do 3 lub 5 dni po stosunku (w zależności od stosowanego środka). Bardzo trudno jest określić u kobiety moment owulacji, ponieważ cykl może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Dlatego dobrą praktyką jest szybkie skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej. Zmniejsza to ryzyko owulacji w tym czasie oraz daje większą pewność jej właściwego zadziałania.

„Im wcześniej antykoncepcja awaryjna zostanie zastosowana, tym większa jest jej efektywność. Pamiętajmy, że czas naprawdę tutaj gra rolę, im wcześniej tym lepiej, nie zwlekajmy, nie ma na co czekać” – komentuje prof. Wielgoś.

Antykoncepcja awaryjna czy edukacja seksualna to nie są tematy tabu

W Polsce wciąż istnieją mity dotyczące antykoncepcji awaryjnej, które należy obalić. Społeczeństwo niechętnie podejmuje tematy tabu, a ich poruszenie często wywołuje wstyd czy dyskomfort.

„Trzeba o tym mówić, antykoncepcja awaryjna to nie są tematy tabu. W naszym życiu mogą zdarzać się różne sytuacje. Powinniśmy mieć świadomość, że takie możliwości istnieją i że nie jest to metoda, której należy nadużywać. Jak sama nazwa wskazuje, jest to antykoncepcja awaryjna i należy ją stosować w sytuacjach awaryjnych. Dlatego edukacja seksualna odgrywa niezwykle istotną rolę i powinna być normą w naszym życiu oraz społeczeństwie. Im wcześniej się ją zaczyna oraz im bardziej profesjonalnie jest przekazywana wiedza, tym edukacja będzie bardziej skuteczna” – dodaje prof. Wielgoś.

Dla posiadania niezbędnej oraz zweryfikowanej wiedzy o seksie czy antykoncepcji konieczna jest właściwa edukacja. Warto podkreślać, że powinna być ona prowadzona przez doświadczone osoby, które pozwolą zadbać o wysoki poziom wiedzy wśród społeczeństwa.

Kampania „Poranek PO” to kampania edukacyjna i inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat antykoncepcji awaryjnej, a także zapewnienia, aby wszystkie kobiety w Polsce, które z niej korzystają mogły czuć się pewnie i bezpiecznie. Szczegóły kampanii i materiały edukacyjne są dostępne pod adresem https://poranekpo.pl/

-------------------------------------------------

Kampania „Poranek PO” to kampania edukacyjna i inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat antykoncepcji awaryjnej, a także zapewnienia, aby wszystkie kobiety w Polsce, które z niej korzystają mogły czuć się pewnie i bezpiecznie. w latach 2000-2020 liczba kobiet stosujących nowoczesne metody antykoncepcji wzrosła z 663 mln do 851 mln osób. z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku w Polsce wystawiono blisko 900 tysięcy recept na antykoncepcję awaryjną. w obliczu niewystarczającej wiedzy oraz nieustannego rozpowszechniania dezinformacji w Internecie 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poranek PO
http://poranekpo.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl