Wszystko, co warto wiedzieć na temat cukrzycy ciążowej


Wszystko, co warto wiedzieć na temat cukrzycy ciążowej
2018-11-19
Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa jest szczególnym rodzajem cukrzycy, którą diagnozuje się poprzez wyniki badania cukru na czczo, a także tak zwanej krzywej cukrowej oznaczanej w godzinę i w dwie godziny po przyjęciu dawki glukozy. Na to badanie powinien ciężarną skierować lekarz ginekolog, a jeśli normy glukozy we krwi w badaniu zostaną przekroczone - należy oddać się pod opiekę diabetologowi, a także kontrolować poziom cukru we krwi aż do porodu, a nawet jeszcze przez kilka tygodni zaraz po nim. Cukrzyca ciężarnych nie jest jednak częstą przypadłością, gdyż dotyczy 2 - 4% wszystkich ciężarnych. Warto też wiedzieć o tym, że najczęściej ustępuje ona do 6 tygodni po porodzie, ale też jej wystąpienie zwiększa ryzyko zachorowalności na cukrzycę w przyszłości. Cukrzyca w ciąży wymaga stałej kontroli poziomu cukru we krwi, gdyż jego przekroczenie może być szkodliwe dla dziecka.

Cukrzyca ciążowa objawy oraz przyczyny

Cukrzyca w ciąży najczęściej jest spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej w organizmie. Niektóre osoby są jednak dodatkowo na nią narażone poprzez nadwagę, występowanie cukrzycy typu II w rodzinie, kolejną już ciążę, przebytą cukrzycę ciążową podczas poprzedniej ciąży lub też zaawansowany wiek.

W momencie, kiedy normy cukru są bardzo przekroczone, warto wziąć sobie do serca, że dieta i opieka diabetologa są absolutnie konieczne. Nieleczona cukrzyca u ciężarnych jest zagrożeniem dla nich samych, gdyż może spowodować rozwinięcie się cukrzycy typu II po porodzie, ale też jest zagrożeniem dla dziecka - nieleczona może powodować makrosomię płodu, a więc nadmierną wielkość lub masę dziecka, a w konsekwencji wiele groźnych chorób i powikłań. W szczególnych przypadkach cukrzycy ciążowej skierowanie do szpitala jest konieczne po to, aby szybko wyrównać bardzo złe wyniki cukru we krwi. Nie bez znaczenia jest też sam poród, a cukrzyca ciążowa - podczas porodu konieczna może być opieka neonatologa.

U sporej ilości kobiet cukrzyca ciążowa przebiega bezobjawowo. Pozostałe kobiety odczuwają zawroty głowy, większe pragnienie, senność, omdlenia i znacznie słabsze samopoczucie do dwóch godzin od spożycia słodkiego posiłku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

W jaki sposób zdiagnozować cukrzycę ciążową - wyniki oraz normy

Diagnostykę poziomu cukru we krwi powinno się wykonywać trzy razy podczas całej ciąży. Dzięki temu można mieć poczucie tego, że faktycznie ma się ten problem pod kontrolą. Wykonywane są następujące badania:

- Pomiędzy 5 a 8 tygodniem - test poziomu glukozy we krwi na czczo.
- Pomiędzy 24 a 28 tygodniem - test po wypiciu 50 g glukozy i zbadaniu poziomu cukru we krwi po godzinie - norma jest do 140 mg%.
- Krzywa cukrowa po wypiciu 75 g glukozy - norma jest do 180 mg%.

Cukrzyca - objawy, leczenie, dieta

Jeśli cukrzyca ciążowa zostanie zdiagnozowana, często trzeba zmienić dotychczasowy sposób odżywiania się, a także - jeśli lekarz prowadzący ciąże nie widzi przeciwwskazań - warto pozostać aktywną fizycznie, gdyż wysiłek pomaga w lepszym metabolizmie cukru. Kluczem do sukcesu jest natomiast przede wszystkim dieta, która tak naprawdę nie różni się od diety osób, które chorują na cukrzycę typu II. Czasem sama dieta jest wystarczająca do tego, aby normować cukier, którego wysoki poziom jest niepożądany.

Na początku warto zaopatrzyć się w glukometr i badać cukier zarówno na czczo jak i dwie godziny po posiłku. Norma na czczo to 90 mg/dL jeśli to cukrzyca ciążowa, ale jak obniżyć cukier na czczo? Przede wszystkim to, co składa się na poranną glikemię to ostatni posiłek przed zaśnięciem. Aby poprawić gospodarkę cukrową w organizmie podczas snu około kwadrans przed snem najlepiej zjeść coś, co zawiera cukry złożone - może to być na przykład niewielka kromka pieczywa.

Natomiast normy po 2 godzinach od posiłku to 140 mg/dL. Aby w tych normach się zmieścić trzeba zachowywać odpowiednią dietę. Między innymi:
- Należy unikać spożywania pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym. Można stosować za nie odpowiednie zamienniki, np. zwykły makaron zastąpić pełnoziarnistym albo tym z pszenicy durum i zmniejszyć jego porcję.

- Jeśli chcemy zjeść coś, co zawiera dużo cukrów prostych, najlepiej jest to połączyć z jakimiś cukrami złożonymi. Mowa tutaj o słynnej bułce z bananem - dzięki cukrom złożonym wyrzut cukru nie jest tak gwałtowny, a glukoza jest uwalniana stopniowo.

- Warto przerzucić się na warzywa, ale też zwracając uwagę na to, aby nie były to warzywa słodkie, takie jak chociażby papryka czerwona.

Aby kontrolować poziom cukru we krwi należy prowadzić dzienniczek samokontroli i zapisywać wyniki pomiarów, a jeśli w danym badaniu norma zostanie przekroczona, najlepiej zapisać z czego składał się posiłek. Jeśli jednak sama dieta okaże się nieskuteczna - diabetolog może zalecić przyjmowanie insuliny w zastrzykach.

Cukrzyca ciążowa przede wszystkim wymaga od kobiety ciężarnej zmiany trybu życia i odżywiania się, ale jest do przezwyciężenia. Na pewno zaraz po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej forum dla diabetyków może okazać się cennym źródłem informacji o tym, w jaki sposób komponować posiłki i radzić sobie z wysokim cukrem.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl