Ubytki w zębach


Ubytki w zębach
2020-04-22
Na świecie jest niewiele osób, które mogą pochwalić się w pełni zdrowym uzębieniem, odpornym na wszelkiego czasu oznaki zużycia. Wszelkiego rodzaju ubytki mogą się pojawić u każdego, niezależnie od tego, jak mocno dba o swoje uzębienie.

Mogą one mieć podłoże mechaniczne, wynikające z przegryzania twardych produktów, jak również urazów mechanicznych, mających swoje źródło na zewnątrz. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


W jaki sposób rozwiązać problem ubytków?

Zaniedbanie ubytków może nieść za sobą znaczące konsekwencje. Poza powiększeniem się ubytków, mogących występować dolegliwościach bólowych nie tylko przy jedzeniu, pojawia się dużo poważniejsze ryzyko. Niejednokrotnie zdarza się, iż infekcja w miejscu ubytków kończy się poważnym zakażeniem organizmu. Dowiedzione jest także powiązanie występowania zawałów i innych poważniejszych chorób właśnie ogniskom infekcyjnym w uzębieniu. 

Stomatolog nie powinien mieć większego problemu w uzupełnieniu ubytku, dopóki nie przybrał on takich rozmiarów, iż jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. Może to się wydarzyć w sytuacji, gdy infekcja sięga głęboko w głąb zęba, sięgając korzeni. 

W sytuacji, gdy pojawiły się w ubytku ogniska próchnicy, priorytetem jest pozbycie się jej. Stosuje się tutaj specjalne środki. Jeżeli próchnica nie występuje, lub też jej problem został rozwiązany, należy odpowiednio przygotować ubytek. Stosuje się środki wytrawiające, mechanicznie modeluje się również powierzchnię ubytku. Ma to na celu zapewnienie jak najlepszej przyczepności i stabilności materiału wypełniającego. Ubytek wypełnia się również specjalnymi środkami podkładowymi, dobrze łączącymi odpowiednio przygotowaną zębinę oraz środek wypełniający. Najczęściej stosuje się materiały wypełniające światłoutwardzalne. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość wiązania się wypełnienia. W ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu sekund można uzyskać trwałość, którą w przypadku stosowanych kiedyś materiałów chemoutwardzalnych osiąga się w ciągu kilkunastu minut. 

Po zakończeniu zabiegu uzupełnienia ubytku nie powinno się jeść i pić napojów nie ze względów na wiązanie się materiału, lecz przede wszystkim na zastosowanie znieczulenia.



Czy wypełnianie ubytków niesie za sobą jakieś ryzyko?

Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko, w przypadku wypełniania ubytków w uzębieniu ryzyko takowe jest ryzykowne. Jeżeli ząb od wewnątrz jest mocno osłabiony, a co nie zostało rozpoznane przez stomatologa podczas oględzin zęba, może dojść do jego pęknięcia. Zwyczajowo jest to następstwo poważniejszych chorób. Coś takiego może mieć miejsce zwłaszcza w przypadku osób, które nie wiedzą o swojej chorobie, co niestety jest częstym zjawiskiem.  Ryzyko wiążące się z uzupełnieniem ubytków jest więc nieznaczne, dużo większe konsekwencje grozić mogą w przypadku zbagatelizowaniu problemu. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl