To największe mity o aparacie ortodontycznym!


To największe mity o aparacie ortodontycznym!
2018-10-10
Przeszkadza w jedzeniu, utrudnia całowanie, wyklucza badanie RTG, alarmuje w czasie kontroli na lotnisku… Te i inne mity na temat leczenia ortodontycznego wciąż krążą wśród pacjentów.

Niestety, wiele osób mających problem ze zgryzem im ufa i zamiast wybrać się do ortodonty, przeszukuje internet w poszukiwaniu sposobu na piękny uśmiech. Czy aparat na zębach naprawdę stanowi przeszkodę w codziennym życiu? Obalamy mity!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Przed założeniem aparatu musisz usunąć kilka zębów

Jeśli w szczęce znajduje się odpowiednio dużo miejsca dla zębów, nie ma konieczności usuwania któregokolwiek z nich.

To prawda, że ósemki są postrzegane jako najbardziej problematyczne zęby, ale jeśli są zdrowe nie ma potrzeby ich wyrywania przed założeniem aparatu ortodontycznego. Na pewno jednak trzeba wybrać się na wizytę kontrolną i sprawdzić, czy wszystkie zęby są zdrowe. Jeśli nie – należy je wyleczyć – tłumaczy dr n. med. Andrzej Gala, specjalista protetyki stomatologicznej ze Scandinavian Clinic, specjalistycznego centrum stomatologicznego w Krakowie.

Noszenie aparatu jest bolesne

Po założeniu aparatu stałego pacjenci mogą odczuwać dyskomfort przez 2-3 dni. Jednak zależy to od indywidualnego progu bólu i nie jest normą. Podobne dolegliwości można odczuwać po wizytach kontrolnych, które aktywują pracę aparatu. Dzieje się tak, ponieważ korekcja zgryzu wymaga użycia siły, która pozwoli na przesunięcie zębów. Ich przemieszczanie może wywołać nieprzyjemne odczucie, jednak większość pacjentów nie opisuje tego jako ból, a raczej dyskomfort.

Zęby z aparatem częściej się psują

Noszenie aparatu ortodontycznego utrudnia higienę. Jednak na rynku są dostępne produkty przeznaczone specjalnie dla osób leczących się ortodontycznie, takie jak szczoteczki czyszczące przestrzenie miedzyzębowe czy nici dentystyczne ze sztywnymi końcówkami. To wszystko sprawia, że dbanie o zęby staje się łatwe i przyjemne, a dzięki temu nie rozwija się próchnica.

–  Co ciekawe, wśród pacjentów leczących się ortodontycznie rzadziej diagnozowane są ubytki. Dlaczego? Większość z nich, głównie ze względów estetycznych, stosuje zasady wzmożonej higieny jamy ustnej, co przekłada się na zdrowy i piękny uśmiech – komentuje dr n. med. Andrzej Gala ze Scandinavian Clinic.

Aparat aktywuje bramki kontrolne na lotnisku

Aparaty nazębne, implanty i protezy zębowe nie wywołują efektu magnetycznego, w związku z czym nie aktywują bramek kontrolnych na lotnisku. Elementy metalowe są zbyt małe, aby pobudzić czytniki metalu. Bez obawy z aparatem ortodontycznym można wybrać się w podróż samolotem, jak również wykonać badanie RTG.

Aparat wymaga specjalnej diety

Dieta przy leczeniu ortodontycznym ma na celu zmniejszenie ryzyka odwapnienia zębów i uszkodzenia aparatu. Nie znaczy to jednak, że przez rok trzeba jeść tylko nabiał! Ważniejsze od tego, co jemy, jest to, jak jemy. Aparat jest skonstruowany tak, aby działał bezawaryjnie przez cały okres leczenia. Jednak wywieranie dużej siły czy nieostrożne gryzienie twardych produktów może uszkodzić jego elementy. Dlatego uważajmy przy jedzeniu orzechów, sucharków czy ciągnących cukierków typu krówki. Problematyczne są również gumy do żucia, ponieważ mogą przykleić się do metalowych elementów aparatu – lepiej z nich zrezygnować podczas leczenia ortodontycznego.

Aparat powoduje seplenienie

U niektórych pacjentów aparat ortodontyczny może powodować lekkie seplenienie lub niewyraźną mowę, jednak jest to tymczasowe. Aparat jest przygotowany na wymiar pod zgryz pacjenta. Po jego założeniu język szybko przyzwyczaja się do nowych warunków panujących w jamie ustnej, a mowa staje się płynna.

Aparat ortodontyczny wymaga pewnej ostrożności i wzmożonej higieny, jednak jego noszenie powinno dawać poczucie komfortu. Po założeniu aparatu nie trzeba się ograniczać – można uprawiać sport, pływać i nurkować. Nie należy bać się okazywania czułości ani tego, że mowa stanie się niezrozumiała dla innych.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Cloud9

Wasze komentarze (3):

  • avatar
    Blindrame , 2018-11-16 10:57:13

    Ja wspominam to bezboleśnie i dobrze. Szczęka mi się strasznie zmieniła po tym.

  • avatar
    ~anna, 2018-11-15 10:10:07

    Ja kiedyś nosiłam, ale nie wspominam tego źle/

  • avatar
    ~Natalia, 2018-10-30 09:08:29

    mnie to najgorzej bolało po założeniu aparatu jeść bardzo nie mogłam i smarowałam delikatnie Dentozonem on łagodzi takie stany


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl