Skuteczność diagnozowania koronawirusa dzięki testom i wpływ na bezpieczeństwo społeczne


Skuteczność diagnozowania koronawirusa dzięki testom i wpływ na bezpieczeństwo społeczne
2020-03-24
W walce z wirusem SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają testy, które dają możliwość precyzyjnego "wyszukiwania" pacjentów mających kontakt z zakażonymi i nosicielami.

To tym ważniejsze, że nie każdy chory posiada objawy świadczące o zakażeniu, a brak możliwości sprawdzenia tego poprzez test sprawia, że stanowi on potencjalne źródło zakażenia dla innych osób.Testy koronawirus a diagnozowanie chorych i osób mających kontakt z zakażonymi i potencjalnymi nosicielami

Znaczenie testów przesiewowych jest tym większe, że pozwala na szybkie i precyzyjne wskazanie grupy osób, które miały kontakt z chorymi lub nosicielami i mogą być chore. Nie zawsze występują u nich objawy charakterystyczne dla COVID-19, ale brak odizolowania ich od reszty społeczeństwa może powodować groźne w następstwach zarażanie innych.
Testy, jakie oferuje obecnie hurtownia medyczna CMS Polska to produkty z certyfikatem CE i raportem z analizy stabilności. Działanie testów polega na wykrywaniu w organizmie człowieka przeciwciał IgM, które występują w czasie od 4 do 12 dni po zakażeniu, a także przeciwciał IgG, które pojawiają się w organizmie w zakażeniu obejmującym okres powyżej 12 dni. Taka złożoność badania ma wpływ na precyzyjne określenie czasu inkubacji wirusa.
Swoistość testów określana jest na poziomie 100%, zaś możliwe wyniki fałszywie dodatnie wnoszą 0%. Możliwe wyniki fałszywie ujemne stanowią - 2,4%, a czułość testów bilansuje na poziomie 97%.
Producenci wskazują, że możliwości produkcyjne testów wynoszą 1,2 mln/tygodniowo, a dostawa trwa od tygodnia do 10 dni.Wysoka swoistość testów COVID-19

Cecha ta powoduje, że testy stanowią obecnie najbardziej precyzyjne narzędzie do tworzenia grup osób wymagających dalszej diagnostyki w celu potwierdzenia zakażenia wirusem lub wykluczenia tego. To też jedyne narzędzie, które pozwala szybko określić osoby będące nosicielami wirusa, ale nie posiadające charakterystycznych objawów. Ich odizolowanie i dalsze badania są w stanie powstrzymać zakażenie i rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl