Skuteczne sposoby na walkę z bezsennością


2019-05-10
Problemy z zasypianiem mogą przytrafić się każdemu z nas, jednakże bezsenność utrzymująca się przez dłuższy okres czasu może znacząco pogorszyć jakość naszego życia oraz wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie. Sprawdźmy zatem w jaki sposób możemy walczyć z uciążliwą przypadłością, jaką jest bezsenność.

Co zaburza nasz sen?

Wielu z nas bardzo dobrze zna te uczucie, kiedy do porannego budzika pozostało tak niewiele czasu, a my wciąż niecierpliwe przewracamy się z boku na bok, usiłując zasnąć chociaż na chwilę. Niewystarczając ilość snu nie tylko pogarsza nasz nastrój, koncentrację oraz efektywność, ale w dłuższej perspektywie może przyczyniać się także do problemów zdrowotnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Bezsenność jest przypadłością o różnych podłożach. Stanowi ona reakcję naszego organizmu na trudne sytuacje życiowe, społeczne oraz fizyczne. Co więcej, mogą powodować ją także schorzenia i zaburzenia somatyczne. Oto najczęstsze czynniki zakłócające zdrowy sen:

  • życie w stresie,
  • nerwice,
  • depresje,
  • trudności z radzeniem sobie z problemami,
  • nadczynność tarczycy,
  • schorzenia reumatyczne,
  • cukrzyca,
  • nowotwory,
  • bezdech senny,
  • brak aktywności fizycznej,
  • złe warunki panujące w pomieszczeniu w którym śpimy (zbyt wysoka temperatura, niewygodny materac, hałasy)

Sposoby na dobry sen. Zwalczamy bezsenność! 

Zioła na dobry sen

W pierwszej kolejność w przypadku problemów ze snem powinniśmy sięgnąć po bezpieczne oraz nieuzależniające zioła, takie jak melisa, lawenda, rumianek, gynostemma oraz chmiel. Działają one przede wszystkim uspokajająco oraz odprężająco, nie powodując niepożądanych skutków ubocznych. 

Leki na bezsenność

Po nieco silniejsze leki na bezsenność należy sięgać w przypadku utrzymującej się przez dłuższy czas bezsenności, która mimo stosowania innych środków nie ustępuje. Pomocna w tym przypadku okaże się Neospasmina, Neurexan oraz Persen Forte. Pozwalają one przede wszystkim na zwalczanie stanów napięcia nerwowego oraz stanów niepokoju, przynosząc jednocześnie wyciszenie. 

Dieta

Znaczącą rolę w szybkim zasypianiu i dobrej jakości snu odgrywa ostatni posiłek, który zaleca się spożywać na ok. 2-3 godzin przed położeniem się do łóżka. Co więcej, powinien on być stosunkowo niewielki oraz lekkostrawny (w tym przypadku dobrze sprawdzą się węglowodany), pozbawiony produktów tłustych oraz ostrych, które nie wpływają korzystnie na nasz układ trawienny. Pamiętajmy także, aby na wieczór nie spożywać napoi na bazie kofeiny. 

Sprzyjające dobremu snu warunki w pomieszczeniu

Zadbaj przede wszystkim o wygodny materac oraz poduszkę, a ponadto odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz. Powinna ona wynosić ok. 20-22 stopni Celcjusza. Znaczenie może odgrywać także wilgotność powietrza, kolorystyka ścian, hałasy lub światła przedostające się z zewnątrz.

Chwila relaksu

Znajdź przed snem chwilę dla siebie i poświęć ją na relaks oraz odpędzenie negatywnych myśli. Warto spróbować ćwiczeń rozciągających lub jogi, wieczornych spacerów, odprężających kąpieli w wannie z dodatkiem aromatycznych olejków lub też spokojnej muzyki. 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl