Rezonans magnetyczny – zastosowania w medycynie i badaniach naukowych


Rezonans magnetyczny – zastosowania w medycynie i badaniach naukowych
2023-03-22
Rezonans magnetyczny, zwany również obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego (MRI), to nieinwazyjna metoda obrazowania medycznego, która wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe do uzyskania szczegółowych obrazów wnętrza organizmu.

MRI jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w medycynie, ponieważ pozwala na wykrycie i diagnozę wielu chorób i urazów, które są trudne do zdiagnozowania przy użyciu innych metod.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


1. Jak działa rezonans magnetyczny?

MRI wykorzystuje zjawisko rezonansu magnetycznego, które występuje w jądrach atomów wodoru (protonów). Każdy atom wodoru ma swoje własne pole magnetyczne, które w normalnych warunkach jest skierowane w różnych kierunkach. Gdy organizm jest umieszczony w polu magnetycznym, jądra atomów wodoru ustawiają się wzdłuż kierunku pola magnetycznego. Następnie, fale radiowe są skierowane na organizm, powodując wzbudzenie jąder atomów wodoru i przesunięcie ich z normalnej pozycji. Po zakończeniu impulsu fal radiowych, jądra atomów wodoru wracają do swojej normalnej pozycji i wydzielają energię w postaci fal radiowych. Ta energia jest wykrywana przez antenę radiową, która jest umieszczona wokół organizmu, a następnie przetwarzana w obrazy przez komputer.



2. Zastosowanie w medycynie

Rezonans magnetyczny jest używany w medycynie do diagnostyki różnorodnych chorób i urazów. Może pomóc w zdiagnozowaniu chorób mózgu, w tym guzów mózgu, chorób zwyrodnieniowych mózgu jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, udarów mózgu i chorób układu nerwowego. MRI jest również przydatne w diagnozowaniu chorób kręgosłupa, takich jak dyskopatia, stenoza kręgosłupa i urazy kręgosłupa. Ponadto, rezonans magnetyczny jest używany do diagnozowania chorób serca, chorób układu oddechowego, chorób jamy brzusznej, chorób układu moczowego i chorób mięśniowo-szkieletowych.

MRI jest szczególnie przydatne w przypadku diagnozowania chorób, które są trudne do zdiagnozowania przy użyciu innych metod diagnostycznych, takich jak rentgen czy tomografia komputerowa. MRI umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów wnętrza organizmu, co pozwala na dokładniejsze zdiagnozowanie choroby lub urazu.



3. Zastosowanie w badaniach naukowych

Rezonans magnetyczny jest również uż ywany w badaniach naukowych, ponieważ umożliwia badanie struktury i funkcji różnych tkanek i organów w organizmie. Między innymi MRI jest używany w badaniach mózgu, aby sprawdzić, które obszary mózgu są aktywne podczas wykonywania różnych zadań, takich jak rozwiązywanie problemów, czy zapamiętywanie informacji. MRI jest również używane w badaniach nad chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane, aby zobaczyć, jak te choroby wpływają na strukturę i funkcję mózgu.

Ponadto, MRI jest używane w badaniach nad nowymi lekami i terapiami, ponieważ pozwala na obserwację, jak te leki wpływają na organizm na poziomie tkanek i narządów. Jest ono również używane w badaniach nad chorobami serca, aby zobaczyć, jak choroby te wpływają na strukturę i funkcję serca.

 

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl