Przyszłe mamy wykonają badanie KTG we własnym domu
Ciężarne pacjentki Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu sprzęt umożliwiający monitorowanie stanu ich nienarodzonego jeszcze dziecka.
Ciężarne pacjentki Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu sprzęt umożliwiający monitorowanie stanu ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jest to możliwe dzięki mobilnemu KTG, dostępnemu w ramach ubezpieczenia NFZ. Badanie będzie wykonywane samodzielnie przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej jakości – takiej samej jak w gabinecie specjalisty. Innowacyjny system jest przeznaczony dla pacjentek w prawidłowej ciąży i eliminuje konieczność przyjazdu na badanie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Szybko i bezpiecznie
KTG, czyli kardiotokografia, to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Pozwala monitorować stan czynności serca dziecka oraz skurcze mięśnia macicy matki. Jest zalecane pacjentkom po 35. tygodniu ciąży przebiegającej prawidłowo, a także doraźnie – w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, jak na przykład osłabione lub wzmożone ruchy dziecka czy zasłabnięcie ciężarnej. Jest szczególnie ważne w przypadku ciąż wysokiego ryzyka. Dzięki możliwości bezpłatnego wypożyczenia sprzętu do KTG bezpośrednio do domu pacjentki, a także wykorzystaniu innowacyjnego systemu opieki telemedycznej Carebits, będzie można wykonać badanie bez konieczności wizyty w placówce.
– Chcemy wychodzić naprzeciw potrzebom naszych pacjentek i umożliwiać im korzystanie z najlepszych możliwych rozwiązań. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie możliwości wypożyczania aparatury do zdalnych badań KTG. Dzięki temu pacjentka będzie mogła wykonać je samodzielnie z zachowaniem najwyższej, klinicznej jakości. Wynik jest natychmiast interpretowany przez system, a następnie sprawdzany przez położne z Centrum Monitoringu Położniczego Carebits. Możliwość regularnych, zdalnych badań i uzyskania szybkiego wyniku wpływa również na poczucie bezpieczeństwa pacjentki. Co ważne, system jest dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. To szczególnie istotne w przypadku zagrożonych ciąż i pacjentek, które mieszkają daleko od szpitala – komentuje lek. Robert Jarzębski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
Szybkie działanie
Samodzielne badanie można wykonać wszędzie, gdzie jest dostęp do sieci mobilnej. Trwa około 30 minut i jest w pełni bezpieczne dla mamy oraz jej dziecka. Dane są przekazywane do centrum telemedycznego, ma do nich dostęp również lekarz ze szpitala. W ten sposób monitoruje się tętno płodu, ocenia się jego dobrostan oraz czynności skurczowe macicy. Wynik jest dostarczany bezpośrednio do ciężarnej pacjentki za pomocą SMS-a, maila lub w aplikacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości personel Centrum Monitoringu Położniczego medyczny natychmiast przekazuje zalecenia dotyczące dalszego postępowania.
– Badanie KTG może realnie zmniejszać ryzyko konsekwencji pogorszenia się stanu płodu między wizytami kontrolnymi. Nieprawidłowy wynik jest dla nas sygnałem do podjęcia natychmiastowego działania. Pozwala na szybką identyfikację przyczyn niepokojących objawów i przeciwdziałanie ewentualnym zagrożeniom, jak np. niedotlenienie płodu. Można w ten sposób możliwie najwcześniej obecność czynników mogących zaburzać przebieg ciąży. Dzięki temu jesteśmy w stanie działać szybko, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentce i jej dziecku – dodaje Robert Jarzębski.
Jak skorzystać?
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej to jedyna placówka w Warszawie, w której pacjentki zyskują możliwość skorzystania ze zdalnego badania KTG. To uzupełniający element opieki ambulatoryjnej, dzięki któremu pacjentki placówki są pod stałą opieką. Pacjentki otrzymują od położnych kod rejestracyjny i instrukcję pozwalające na wygodną rejestrację w systemie. Sprzęt jest odbierany przez ciężarną po wizycie u lekarza lub dostarczany przez kuriera w ciągu 2 dni od momentu zamówienia. Pacjentka może korzystać ze sprzętu do dnia porodu. Później jest on odbierany przez kuriera w ustalonym terminie i przekazywany kolejnej pacjentce. Dodatkowe informacje na temat systemu mobilnego sprzętu KTG można uzyskać na stronie internetowej marki carebits.
Nadesłał:
Malgorzata Urbas
|