Problemy po porodzie – jak sobie z nimi radzić?
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Po urodzeniu dziecka w jej organizmie zachodzi wiele zmian. Może też pojawić się częsta, aczkolwiek wstydliwa dolegliwość, jak nietrzymanie moczu po porodzie. Jak sobie z nią radzić?
Ciąża to niesamowite uczucie. Pod sercem rośnie mała istotna, która każdego dnia daje o sobie znać małymi kopniakami z wnętrza brzucha. Stan ten jest jednak ogromnym obciążeniem dla całego kobiecego organizmu. Wszystko dostosowuje się do wzrostu i rozwoju dziecka. Przybywa nam kilogramów, często puchną nogi i boli kręgosłup. Po tych 9 miesiącach często występuje nietrzymanie moczu po porodzie. Jest to powszechny, aczkolwiek bardzo wstydliwy problem, z którym wiele młodych mam nie wie, jak sobie poradzić. A często wystarczą odpowiednie ćwiczenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Nietrzymanie moczu po porodzie – dlaczego tak się dzieje?
W trakcie ciąży oraz podczas porodu w organizmie zachodzi wiele zmian, które osłabiają mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. A ich zadaniem jest właśnie podtrzymywanie narządów znajdujących się w naszej jamie brzusznej. Przede wszystkim przybywa nam kilogramów i powiększa się macica. Także sam poród siłami natury jest ogromnym obciążeniem. Gdy maleństwo przyjdzie już na świat, zazwyczaj dochodzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy oraz wiązadeł, które są odpowiedzialne za podtrzymanie dolnej części układu rodnego oraz moczowego. Zazwyczaj rozluźniony jest wówczas mięsień łonowo-guziczny zamykający cewkę moczową. Dlatego dochodzi do bezwiednego wycieku moczu. Co ciekawe, nietrzymanie moczu po porodzie częściej występuje u pań, które urodziły nieco większe dzieci – powyżej 4 kilogramów – oraz które w ciągu tych 9 miesięcy zmagały się z uporczywymi zaparciami.
Pomóc mogą ćwiczenia mięśni Kegla
Zdarza się, że nietrzymanie moczu po porodzie mija po połogu, jednak nie zawsze tak się dzieje. Pomóc wówczas mogą ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają na zaciskaniu krocza na kilka sekund (jakbyśmy powstrzymywali strumień moczu) i rozluźnianiu go. I tak przez kilka minut. Takie ćwiczenia należy wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Ich atutem jest to, że są niezauważalne dla otoczenia, więc można je robić zawsze i wszędzie, np. w pracy, jadąc autobusem czy stojąc w kolejce. Po kilku tygodniach mięśnie dna miednicy powinny się wzmocnić, a nietrzymanie moczu po porodzie zacznie maleć, aż problem zniknie. Dopiero gdy ćwiczenia nie pomogą, lekarz podejmie leczenie farmakologiczne, a w ostateczności skieruje nas na zabieg.
Co robić, gdy mocz wycieka? Jak się zabezpieczyć?
Nietrzymanie moczu po porodzie często nie jest groźne, jednak zawsze należy je zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu. Zanim jednak powrócimy do formy, nie ma potrzeby izolowania się od świata, co robi wiele mam, obawiając się mokrej bielizny i nieprzyjemnego zapachu moczu. Warto wówczas zaopatrzyć się w dobrej jakości wkładki lub podpaski, które zagwarantują nam uczucie suchości i świeżości przez wiele godzin. Do wyboru są produkty ze skrzydełkami (dla aktywnych), dłuższe i grubsze (na noc) lub bardzo cienkie i dyskretne, więc każda kobieta bez problemu może wybrać coś dla siebie.
Nadesłał:
slawek
|