Pierwsza chemioterapia – jak się do niej przygotować?


Pierwsza chemioterapia – jak się do niej przygotować?
2022-11-24
Nowotwory leczy się różnymi metodami. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się chemioterapię, która polega na podaniu środków cytostatycznych, które niszczą komórki nowotworu. Jak odbywa się pierwsza chemioterapia? W jaki sposób należy się do niej przygotować?


Jak odbywa się pierwsza chemioterapia?

Chemioterapia jest metodą leczenia polegającą na podawaniu środków cytostatycznych, głównie w formie kroplówek, ale też można stosować niektóre środki w postaci tabletek.

O tym, jak wygląda pierwsza chemioterapia, będzie decydować rodzaj nowotworu oraz harmonogram terapii opracowany przez lekarza onkologa.

Pierwsza „chemia” zasadniczo nie różni się od innych cykli, ale wiele osób nie wie dokładnie, na co należy się wtedy przygotować. Zwykle środki podaje się ambulatoryjnie, ale niekiedy pozostaje się na oddziale szpitala przez kilka dni.Jak przygotować się do chemioterapii?

Chemioterapia jest bardzo powszechną metodą leczenia raka. Jest stosowany do zabijania komórek nowotworowych i powstrzymywania ich rozprzestrzeniania się. Chemioterapia może być również stosowana w celu zmniejszenia guza lub całkowitego ustąpienia raka. Warto wieć wiedzieć, jak przygotować się do chemioterapii. O czym musisz pamiętać?

- Poproś inną osobę, by zawiozła Cię na leczenie i odebrała po jego zakończeniu,
- Przygotuj teczkę ze swoimi dokumentami medycznymi,
- Stwórz listę pytań, które pragniesz zadać lekarzowi,
- Wkup wcześniej przepisane leki,
- Zabierz ze sobą na leczenie przekąski, napoje,
- Przed rozpoczęciem chemioterapii prowadź lekkostrawną dietę,
- Włóż wygodne ubrania,
- Podawanie leków może być długie, więc weź książkę, smartfon, by nie nudzić się w placówce,
- Uzgodnij kwestię leczenia z pracodawcą.Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po chemioterapii?

Najczęściej u pacjentów odczuwane jest zmęczenie, osłabienie, dlatego zalecany jest odpoczynek.

Również mogą pojawić się dolegliwości jak mdłości, wymioty, biegunki, czemu towarzyszy odwodnienie, a także wypadanie włosów. Można stosować wtedy chusty po chemioterapii, peruki.

Chorzy w trakcie chemioterapii mają też większe ryzyko zachorowania na różne infekcje, więc ważne jest zachowanie higieny, unikanie kontaktów z wieloma osobami.

Chemioterapia może powodować wiele skutków ubocznych, takich jak wypadanie włosów, nudności, zmęczenie i owrzodzenia jamy ustnej. Ważne jest, aby przygotować się do chemioterapii przed jej rozpoczęciem. Na przykład powinieneś starać się zdrowo odżywiać i odpoczywać przed rozpoczęciem leczenia, aby podczas chemioterapii być w jak najlepszej kondycji.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl