Pękanie żylaków – postępowanie i profilaktyka


Pękanie żylaków – postępowanie i profilaktyka
2022-11-24
Żylaki na kończynach dolnych mogą pękać. Co przyczynia się do takiej dolegliwości? Jak postępować wtedy, gdy pęknie żylak? Czy można temu zapobiegać?


Co to są żylaki?

Żylaki to częsta choroba żył, która pojawia się, gdy zastawki w żyłach nóg stają się słabe i umożliwiają gromadzenie się krwi. Zebrana krew może następnie rozciągnąć i powiększyć żyłę, powodując jej wybrzuszenie. Istnieje wiele czynników ryzyka żylaków, w tym długotrwałe stanie lub siedzenie, otyłość, ciąża i choroby dziedziczne. Żylaki nie są spowodowane przez jeden czynnik, ale raczej przez kombinację czynników, które wpływają na układ żylny.

Najczęstszym objawem jest ból lub dyskomfort w nogach, zwłaszcza podczas dłuższego stania lub po długim siedzeniu, a także obrzęk. Żylaki nie są poważnym stanem zdrowia, ale mogą powodować dyskomfort i ból.Kiedy najczęściej dochodzi do pękania żylaków?

Żylakami kończyn dolnych określa się zmiany w formie poskręcanych, sinawych, wypukłych i widocznych pod skórą żył. Dochodzi do nich na skutek zaburzeń w przepływie krwi, która cofa się i zalega w naczyniach krwionośnych.

Ścianki żylaków są cienkie, mało elastyczne i kruche, dlatego też w wyższym stopniu podatne są one na pękanie.

Najczęściej pękające żylaki na nogach stanowią rezultat urazu. Do pęknięcia naczynia może dojść na skutek upadku, uderzenia nogą o mebel, zadrapania. Zwiększone ryzyko pojawia się również w trakcie uprawiania sportów, a także wtedy, gdy długotrwale stoi się lub siedzi, co powoduje większe ciśnienie w naczyniach krwionośnych.Pęknięty żylak – co należy zrobić?

O pęknięciu żylaka świadczy przede wszystkim ból oraz wypływ krwi – podskórny lub zewnętrzny. Co zrobić gdy pęknie żylak na nodze?

Jeśli nie doszło do przerwania ciągłości skóry, w takim przypadku konieczne jest nałożenie na miejsce pęknięcia opatrunku uciskowego. Zatamuje on krwawienie. Kończynę należy też umieścić wyżej ciała, by umożliwić prawidłowy odpływ krwi.

Gdy natomiast wraz z pęknięciem żylaka doszło również do przerwania ciągłości skóry, może pojawić się krwotok. W takim przypadku, gdy jest on znaczny, należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem. W przeciwnym razie należy zdezynfekować ranę i nałożyć opatrunek uciskowy.Jak zapobiegać pękaniu żylaków w nogach?

Aby zapobiegać pękaniu żylaków, najlepiej nosić regularnie rajspoty antyżylakowe lub inne wyroby kompresyjne. Wspierają one prawidłowy odpływ krwi z żył i zmniejszają objawy niewydolności żylnej.

Można stosować również suplementy diety oraz maści wspomagające krążenie krwi i poprawiające elastyczność naczyń krwionośnych.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl