Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem w ciąży


Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem w ciąży
2017-06-04
Nietrzymanie moczu to problem, który wielu osobom kojarzy się głównie z podeszłym wiekiem. Jednak taka przypadłość może pojawić się nawet już po 20 roku życia, na przykład w czasie ciąży.

Dla niektórych kobiet taka sytuacja jest sporym, dość nieprzyjemnym zaskoczeniem, zwłaszcza że wcześniej raczej nie miewały takich dolegliwości. Dlaczego ciąża i poród zwiększają prawdopodobieństwo niekontrolowanego oddawania moczu i jak sobie z tym poradzić?Nietrzymanie moczu – przyczyny

W czasie ciąży powiększająca się macica powoduje nacisk na pęcherz moczowy. Zwieracze cewki moczowej mogą być wówczas osłabione, stąd nietrzymanie moczu w ciąży. Dodatkowo przyczyniają się do tego zaburzenia hormonalne i wahania poziomu estrogenu. Poza tym w trakcie porodu mięśnie dna miednicy rozciągają się i rozluźniają (mogą również zostać bezpośrednio uszkodzone), zatem pojawiają się trudności z utrzymaniem odpowiedniego napięcia zwieraczy cewki moczowej. Szczególne ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zachodzi w przypadku długiego porodu, a także po porodzie kleszczowym lub przy dużej masie dziecka. Warto jednak wiedzieć, że nietrzymanie moczu to nie tylko kwestia ciąży czy przebytych porodów. Występowaniu tej dolegliwości sprzyjają również takie czynniki, jak nadużywanie tytoniu, otyłość oraz częste zaparcia. Nietrzymanie moczu po porodzie ma zazwyczaj charakter wysiłkowy – objawia się niekontrolowanym popuszczaniem moczu podczas szybkiego chodzenia, schylania się, podnoszenia ciężkich rzeczy, a także intensywnego kaszlu, śmiechu czy nawet kichania.Czy NTM trzeba leczyć?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie nie powinno utrzymywać się dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli problem nie znika samoczynnie, warto zgłosić się na badania moczu oraz USG jamy brzusznej. Oprócz tego lekarz może zlecić badanie urodynamiczne, podczas którego sprawdza się czas oddawania moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza oraz napięcie zwieraczy cewki moczowej. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczy leczenie zachowawcze w formie fizykoterapii – może to być trening mięśni dna miednicy, elektrostymulacja czy biofeedback. Niekiedy stosuje się również farmakoterapię, jednak wówczas trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi, jak np. zaburzenia snu, tycie czy nudności.Pomóż sobie sama

Choć w zdecydowanej większości przypadków nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie z czasem ustępuje samoczynnie, warto jednak podjąć środki zaradcze, które pomogą nam samodzielnie uporać się z tym problemem. Dla codziennego komfortu najlepiej używać wkładek higienicznych o zwiększonej chłonności – więcej informacji na ten temat znajdziemy np. na http://www.tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/nietrzymanie-moczu-u-doroslych-nie-bagatelizuj/przyczyny-nietrzymania-moczu/ , gdzie można otrzymać także bezpłatne próbki. Niezwykle pomocne są również systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla z zastosowaniem tzw. kulek gejszy, które warto wykonywać jeszcze przed zajściem w ciążę – dzięki temu ograniczymy ryzyko nietrzymania moczu w przyszłości.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl