Nietrzymanie moczu na początku ciąży
Nietrzymanie moczu na początku ciąży i w dalszym jej przebiegiem to problem, z którym boryka się wiele przyszłych mam. Powiększająca się macica sprawia, że inne organy, w tym pęcherz, muszą się przesunąć, by zrobić miejsce dla rozwijającego się maluszka.
Nietrzymanie moczu na początku ciąży – przyczyny
Nietrzymanie moczu na początku ciąży najczęściej spowodowane jest zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi, które mają na celu przygotowanie organizmu kobiety do rozwoju w jej łonie dziecka, a w późniejszym okresie do porodu. Przede wszystkim powiększa się macica, co może powodować ucisk na pęcherz i uczucie wzmożonego parcia. Osłabione są też mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, co ma na celu przygotowanie do porodu. Przyszła mama może też już na początku ciąży zacząć przybierać na wadze, a każdy nadprogramowy kilogram stanowi obciążenie dla organizmu i może skutkować niekontrolowanym popuszczaniem moczu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane z osłabieniem mięśni Kegla powoduje krępujące sytuacje podczas kichania, śmiania się czy nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego. Naglące nietrzymanie moczu, które często zdarza się na początku ciąży, powoduje uczucie wzmożonego parcia na pęcherz i natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety. Jeśli akurat nie ma jej w pobliżu, może zdarzyć się bardzo kłopotliwa sytuacja. Tego rodzaju wydarzenia sprawiają, że przyszła mama zaczyna nerwowo reagować na każde wyjście z domu, z obawy przed kompromitacją i dyskomfortem.
Nietrzymanie moczu na początku ciąży – jak sobie z nim radzić?
Podczas ciąży nie zaleca się przeprowadzać zabiegu elektrostymulacji, który ma na celu leczenie problemu nietrzymania moczu. Nie zaleca się też stosowania ćwiczeń mięśni Kegla polegających na ich zaciskaniu i rozluźnianiu. Nie powinno się robić tego na siłę, zresztą i tak hormon wydzielany podczas ciąży, czyli relaksyna, osłabia ich siłę i jest to zjawisko naturalne, mające ułatwić poród.
Podczas ciąży należy bardzo dbać o higienę miejsc intymnych, ponieważ problem nietrzymania moczu może powodować zakażenia pęcherza, co dodatkowo zwiększa dolegliwość. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wkładek higienicznych i podpasek TENA, które utrzymują skórę suchą, nie dopuszczając do jej kontaktu z moczem. Dodatkowo mają one system kontroli nieprzyjemnego zapachu. Dla przyszłych mam borykających się z cięższą postacią nietrzymania moczu na początku ciąży odpowiednie będą majtki chłonne TENA. Są one niewidoczne pod bielizną i doskonale zapobiegną niekomfortowym sytuacjom związanym z wysiłkowym i naglącym nietrzymaniem moczu.
W ciąży zaleca się także pić dużo wody, która wypłukuje z pęcherza szkodliwe bakterie oraz często korzystać z toalety. Lepiej jest robić siusiu zbyt często niż przetrzymywać mocz w pęcherzu. Warto zrezygnować z napojów moczopędnych (kawa, mocna herbata) oraz ograniczyć spożycie niektórych potraw.
Nadesłał:
Artykuł zewnętrzny
|