Mięśniaki macicy - w jaki sposób można je leczyć?


Mięśniaki macicy - w jaki sposób można je leczyć?
2015-09-18
Mięśniaki macicy to dolegliwość, która może spotkać każdą kobietę - bez względu na jej wiek. Co to są mięśniaki macicy, jakie są ich objawy i jak się je leczy?

Na początku mięśniaki macicy mogą nie dawać o sobie żadnego znaku - są to małe guzki, nie powodujące żadnych dolegliwości. Należy pamiętać jednak, że nawet takie małe mięśniaki trzeba systematycznie kontrolować. Na dolegliwość tego typu cierpi co piąta kobieta, która skończyła 35. rok życia i co druga wciąż miesiączkująca po 50. roku życia. Przyczyny powstawania mięśniaków wciąż nie są znane, istnieją na ich temat jednak liczne spostrzeżenia. Guzy rosną w szybszym tempie u kobiet zażywających leki hormonalne, czasem po menopauzie zmniejszają się, a u kobiet, które nie rodziły, pojawiają się częściej. Dlatego podejrzewa się, że ich pojawianiu się sprzyjają zaburzenia hormonalne. W wypadku mięśniaków macicy, jak i innych schorzeń tego rodzaju, ważne jest, aby u badać się u ginekologa systematycznie. Gabinet doktor Anny Kluz-Kowal oferuje różne badania (w tym cytologię, mammografię, USG piersi), jak również zabiegi ginekologiczne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Rodzaje mięśniaków...

Mięśniaki dzielą się na trzy grupy, w zależności od tego, w którym miejscu są usytuowane. I tak, wyróżniamy podsurowicówkowe, pojawiające się na zewnątrz macicy, śródścienne, rozwijające się w jej ścianie (te dwa typy mogą sprawiać ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne, prowadząc na przykład do nietrzymania moczu), oraz podśluzówkowe, rosnące do środka macicy (mogą powodować bolesne, przedłużające się miesiączki, co z kolei może doprowadzić do niedokrwistości, anemii i niewydolności krążenia). Dodatkowo, na zewnątrz oraz wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki szypułkowane, połączone z trzonem macicy przy pomocy pasma tkanki łącznej, które czasem uwypuklają się do jamy macicy, przez co przedostają się do pochwy, powodując silne skurcze.

...i ich leczenie

Często mięśniaki, które nie wywołują żadnych dolegliwości, nie wymagają leczenia. Te jednak, które wywołują niewielkie objawy, można leczyć farmakologicznie. Czasem przepisuje się leki hormonalne, ale pamiętać trzeba, że nie są one idealnym lekarstwem na tego typu schorzenie, ponieważ mogą przyczynić się tylko do zmniejszenia guzków. Po przerwaniu kuracji może natomiast dojść do tego, że będą one rosły szybciej. Większe, sprawiające poważniejsze problemy zdrowotne oraz dolegliwości mięśniaki, można usunąć w czasie operacji brzusznej - przy małych guzkach podsurowicówkowych uszypułowanych można zastosować laparoskop, a podśluzówkowe rodzące się do pochwy mięśniaki można usunąć od jej strony. Prócz metody farmakologicznej oraz chirurgicznej wykonuje się również (w Polsce niestety jeszcze rzadko) embolizację tętnic, polegającą na wywołaniu wokół mięśniaka zakrzepicy, dzięki której dochodzi do zamknięcia dopływu krwi do guza. Wtedy przez niedokrwienie, mięśniaki zmniejszają się nawet do 80% w pół roku od czasu zabiegu.

Trzeba jednak pamiętać, że do lekarza ginekologa (na przykład do doktor Anny Kluz-Kowal) trzeba zgłaszać się na systematyczne kontrole, ponieważ im szybciej specjalista wykryje u nas tego typu guzy, tym lepiej dla nas i dla naszego zdrowia.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl