Kurczak na słodko z owocami –porady kucharza


Kurczak na słodko z owocami –porady kucharza
2012-08-09
Konrad Birek, kulinarny ambasador marki Zagrodowy, proponuje przepis na kurczaka z gruszką i bakaliami oraz radzi, jak przygotować owocowe sosy i chutney’e do mięs.

Lato w pełni. To najwyższa pora, aby gotując jak najczęściej sięgać po świeże owoce, a także przygotować zapasy na zimę. Kiedy przyjrzymy się książkom o kuchni staropolskiej, znajdziemy tam wiele pomysłów na ciekawe połączenia mięsa ze słodkimi bądź kwaśnymi owocami. Warto poeksperymentować i przygotować sos, konfiturę lub po prostu wykorzystać któryś z owoców, jako jeden ze składników potrawy. Okaże się, że owoce, które do tej pory dodawaliśmy tylko i wyłącznie do deserów, możemy wykorzystać w zupełnie inny sposób.Aby cieszyć się smakiem oraz wyjątkowymi właściwościami owoców sezonowych przez cały następny rok, powinniśmy częśćz nich zakonserwować. Ważne jest, aby owoce przeznaczone do konfiturybyły najwyższej jakości i nie miały uszkodzeń.   

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Kiedyś w duecie z owocami podawano głównie dziczyznę oraz dzikie ptactwo. Dziś owoce doskonale podkreślą smak delikatnego mięsaKurczaka Zagrodowego. Jednym z popularniejszych dodatków, już na etapie marynowania kurczaka, jest starta skórka z cytryny. Do duszonego mięsa często dodaje się banany (sos curry), rodzynki, suszoną morelę bądź śliwkę. Do pieczenia dobre będą twardsze owoce, takie jak gruszki, jabłka oraz figi. Do sosów polecam świeże morele, jeżyny, brzoskwinie lub wiśnie. Wątróbka drobiowadobrze smakuje w połączeniu z jabłkami i świeżym majerankiem,a jeśli jest krótko duszona w maśle cytrynowym, z truskawkami lub malinami.

 

Smak drobiu wzbogacą chutney’e owocowe, które przygotowuje się podobnie, jak konfitury. Znane z kuchni indyjskiej, są także bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, gdzie można je kupić w słoikach niemalże w każdym sklepie. Do przygotowania sosu nadają się praktycznie wszystkie owoce, przyprawiane w dowolny sposób,na przykład świeżymi ziołami takimi,jak mięta czy kolendra. Najprostszym sposobem przygotowania chutney’a jest zagotowanie wody z dużą ilością cukru, następnie odparowanie wody do konsystencji syropu oraz duszenie i doprawienie powstałego sosu razem z owocami. Chutney można podać od razu lub zakonserwować, aby cieszyć się smakiem owoców również w zimie.

 

Innym rodzajem sosu do mięs są salsy, które kojarzą nam się przede wszystkim z kuchnią meksykańską i hiszpańską. Są one jeszcze prostsze w przygotowaniu niż chutney’e. Wystarczy pokroić w drobną kostkę avocado, mango czy melona i połączyć go z oliwą, sokiem z cytryny lub limonki oraz przyprawami. Salsę najczęściej podaje się na zimno.

 

Kurczaka można także nafaszerować owocami lub piec z nimi w całości lub w częściach, jak w polecanym poniżej przepisie na podudzia z gruszkami. Mięso kurczaka można także marynować w owocach,takich jak np. cytryna, pomarańcz, lub serwować z dodatkiem sosów i konfitur owocowych.

 

Konrad Birek poleca przepis na Pieczone podudzia Kurczaka Zagrodowego z gruszkami, miodem i bakaliami. Przygotowanie dania zajmie 75 minut. Jedna porcja kurczaka z dodatkami zawiera ok. 650 kcal.

 

Składniki dla 4 osób:

8 podudzi z Kurczaka Zagrodowego

2 świeże gruszki pokrojone w cząstki

1 marchew pokrojona w słupki

½ selera pokrojonego w słupki

1 pietruszka pokrojona w słupki

2 łyżki orzechów nerkowca

Garść ulubionych bakalii (daktyle, rodzynki, suszone i wędzone śliwki)

3 ząbki czosnku

3 łyżki miodu akacjowego

Otarta skórka i sok z 1 cytryny

1 łyżka sosu Worcestershire

Kilka listków świeżej szałwii (ew. gałązek świeżego tymianku)

Sól morska, świeżo mielony czarny pieprz do smaku

 

Sposób przygotowania:

Podudzia z Kurczaka Zagrodowego przełożyć do miski razem z gruszkami, marchewką, selerem, pietruszką, orzechami, bakaliami i czosnkiem. Następnie dodać miód, skórkę i sok z cytryny, sos Worcestershire, szałwię i doprawić do smaku solą oraz pieprzem.Tak przygotowane mięso przełożyć wraz z dodatkami do 4 (wcześniej przygotowanych) torebek z papieru do pieczenia i wstawić je do piekarnika nagrzanego do 160°C na około 1 godzinę. Zamarynowanego w ten sposób kurczaka można również upiec w foliowym worku do pieczenia.Aromatycznego kurczaka podawać od razu po wyjęciu z piekarnika, skropionego sosem powstałym w trakcie pieczenia, z opiekanymi ziemniakami. Smacznego!

 

Ten i inne przepisy można znaleźć na stronie www.zagrodowy.pl. Konsumenci mogą zamieścić w serwisie własne przepisy, zadać pytanie Konradowi Birkowi, dowiedzieć się więcej o Zagrodowym i znaleźć najbliższy punkt sprzedaży.

 

Zagrodowy z Podlasia z nową etykietą i tacką w niebieskim kolorze dostępny jest od kwietnia 2012 r. W sklepach znajdziemy produkt zarówno w postaci całej tuszki w cenie ok. 11,99 - 12,99 zł/kg, jak i elementów z kurczaka − filet, noga, skrzydła, udo, podudzie− w cenie od ok. 13,50 zł/kg do ok. 23,99 zł/kg w zależności od rodzaju elementu.

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JBcomm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl