Kiedy warto sięgnąć po elektrolity?


Kiedy warto sięgnąć po elektrolity?
2018-10-26
Układ mięśniowy i nerwowy trzymany jest w ryzach przez wodne roztwory jonów, którymi są m.in. magnez, potas, wapń, i sód. Dzięki elektrolitom organizm może prawidłowo funkcjonować Gdzie się one znajdują?

W płynach ustrojowych, w krwi i osoczu, i naprawdę nie jest za dobrze, kiedy ich poziom jest niski.Co jeszcze mogą elektrolity?

Przede wszystkim transportują wodę przez błony komórkowe. Jak to się dzieje? Dzięki swoim ładunkom ujemnym lub dodatnim przyciągają cząsteczki wody i dalej ją rozprowadzają po całym organizmie. Także, jak widać, rola elektrolitów jest niebagatelna. Kiedy zaczyna ich brakować, mogą się dziać różne, czasami bardzo przykre sytuacje. To m.in. senność, apatia, problemy z wypróżnianiem (biegunki lub zaparcia), problemy z układem pokarmowym (wymioty, mdłości), drżenie mięśni. Z tych gorszych to: omdlenia, łamliwość kości i arytmia serca. Te listę można by jeszcze poszerzać, ale zamiast to robić, trzeba skupić się na tym, jak więcej nie dopuścić do tego, aby tracić cenne elektrolity.

Rodzi się więc - kiedy je więc tracimy? Przede wszystkim w sytuacji nadmiernego wysiłku fizycznego, różnych chorób, a także przyjmowania leków, działających moczopędnie, czy przeczyszczająco. Elektrolity organizm gubi też w przypadku wystąpienia wymiotów i biegunek, kiedy dochodzi do lżejszego lub znacznego odwodnienia. Pozbywamy się ich także przez stres, szczególnie ten, który długo się utrzymuje.Jak uzupełniać poziom elektrolitów?

Woda wysoko mineralizowana, to podstawa! Oprócz niej, warto wspomagać organizm sokiem z pomidorów, bo jak wiadomo w nich znajduje się sporo potasu. Niektórzy piją napoje izotoniczne, w których znajdują się elektrolity (szczególnie czynią to osoby ubarwiające sport). Oprócz pomidorów dla podniesienia ilości potasu warto podjadać awokado, ziemniaki, suszone figi, banany czy kiwi. Natomiast magnez znajduje się w czekoladzie, kakao, kaszy gryczanej, czy płatkach owsianych. Jeśli chodzi o wapń, to wiadomo gdzie go szukać – jogurty, maślanki, kefiry inne produkty z nabiału. Liczy się także dieta bogata w wapń, magnes potas, czyli trzeba tak komponować swoje posiłki, aby organizmowi dostarczy jak najwięcej potrzebnych składników mineralnych każdego dnia.Elektrolity z apteki

Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę w cenne elektrolity, warto sięgnąć też po produkty z apteki. Wybór jest spory, możesz więc wybierać to, co ci najbardziej będzie smakowało. Są to preparaty mające formę tabletek musujących, lub smakowego proszku. Warto też pochylić się nad wodą kokosową, bogatą w składniki mineralne, również do kupienia w dobrych aptekach .

Musisz pamiętać, że zawsze po wzmożonych wysiłku, fizycznym, chorobie i długotrwałym stresie trzeba wesprzeć organizm, dostarczając mu dużą dawkę elektrolitów. W innym przypadku mogą pojawić się objawy, które znacznie obniżają jakość życia – zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl