Kiedy możliwa jest refundacja na pieluchomajtki? Wymogi NFZ
Pieluchomajtki poprawiają komfort osób z nietrzymaniem moczu. Dzięki refundacji oferowanej przez NFZ można zakupić je w niższych cenach.
Komu przysługuje refundacja na pieluchomajtki?
Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia pozwala na zakupienie w niższych cenach produktów potrzebnych chorym i niepełnosprawnym. Refundacja NFZ przysługuje osobom, które posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne. Wyroby medyczne są dofinansowywane w określonym limicie.
Można otrzymać również dofinansowanie na wyroby chłonne. W tych ramach dostępna jest też refundacja na pieluchomajtki dla osób dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, gdy pojawiają się odpowiednie wskazania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Kody refundacji wyrobów chłonnych
Wyroby chłonne, na jakie można otrzymać refundację, to pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, podkłady oraz wkłady anatomiczne.
Refundacja na wyroby chłonne jest dostępna w dwóch wariantach:
- Kod P101 – dotyczy nietrzymania moczu neurogennego i nieneurogennego, między innymi przy głębokim upośledzeniu umysłowym, w zespołach otępiennych, wadach wrodzonych, trwałym uszkodzeniu ośrodka nerwowego, dróg moczowych, także dotyczy nietrzymania stolca.
- Kod P100 – dotyczy nietrzymania moczu w wyniku chorób nowotworowych.
Jak otrzymać dofinansowanie na pieluchomajtki?
Do zakupienia pieluchomajtek z dofinansowaniem konieczne jest otrzymanie zlecenia z właściwym kodem. Jak uzyskać refundacje kod P101 lub P100? Zlecenie na wyroby chłonne wystawia uprawniony lekarz, na przykład chirurg, onkolog, geriatra, neurolog, urolog, lekarz POZ. Kontynuację zlecenia może wykonać pielęgniarka lub położna.
Według najnowszych przepisów zlecenie może być od razu potwierdzone, dlatego pacjent natychmiast może je zrealizować, na przykład w aptekach, sklepach z wyrobami medycznymi – także zamówienie można złożyć całkowicie przez internet.
Nadesłał:
slawek
|