Jakie choroby może wykryć ginekolog?


Jakie choroby może wykryć ginekolog?
2023-02-26
Ginekologia jest działem medycyny zajmującym się chorobami kobiecego układu płciowego oraz innych obszarów z nim powiązanych (np. gospodarki hormonalnej).

Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz ginekolog, zajmujący się profilaktyką, diagnostyką, wykonywaniem badań w obrębie kobiecego układu rozrodczego, a także leczeniem schorzeń, przepisywaniem niezbędnych leków. Ze względu na to, że ginekologia jest w dużej mierze powiązana z położnictwem, ginekolodzy zajmują się również pacjentkami przez cały okres ciąży, a w okresie połogu pomagają kobietom w opiece nad noworodkami. Biorąc pod uwagę szeroki zakres wiedzy oraz kompetencji, jakie posiada specjalista, warto sprecyzować, czym dokładnie zajmuje się ginekolog, a także jakie dolegliwości może wykryć podczas wizyty oraz na podstawie wykonanych badań?Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?

Ginekolog to lekarz specjalizujący się w chorobach kobiecych, zwłaszcza w tych związanych z narządami płciowymi i układem rozrodczym. Ginekolodzy najczęściej zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób takich jak:

 • Choroby nowotworowe, takie jak rak jajnika i rak szyjki macicy.

 • Choroby ginekologiczne, takie jak endometrioza, zapalenie przydatków i torbiele jajników.

 • Problemy z miesiączkowaniem, takie jak bolesne miesiączki i nieregularne cykle.

 • Choroby zapalne pochwy i szyjki macicy.

 • Infekcje grzybicze i bakteryjne pochwy.

 • PCOS- zespół policystycznych jajników.

 • Tyłozgięcie, tyłopochylenie miednicy.

 • Problemy z zajściem w ciążę, takie jak bezpłodność i zaburzenia owulacji.

 • Problemy związane z ciążą i porodem, w tym ciąża pozamaciczna i niskie położenie dziecka.

 • Przerost błony śluzowej macicy.

Ginekolodzy także wykonują rutynowe badania kobiet, takie jak USG macicy, aby monitorować zdrowie narządów płciowych i układu rozrodczego, a także USG piersi, by móc kontrolować ewentualne zmiany torbielowate i lite oraz ocenić granice i wielkość zmian ogniskowych. Warto odwiedzać ginekologa regularnie, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i w razie potrzeby wcześniej wykryć i leczyć ewentualne choroby.Jakie choroby może wykryć ginekolog?

Ginekolog podczas badania w trakcie wizyty oraz otrzymanych wyników badań może wykryć wiele chorób i dolegliwości związanych z narządami płciowymi i płodnością kobiet. Do najczęstszych chorób, jakie ginekolog może wykryć, należą:

 • Choroby zapalne narządów płciowych, takie jak zapalenie pochwy, zapalenie jajników lub zapalenie macicy.

 • Nowotwory narządów płciowych, tj. rak jajnika, rak macicy lub rak szyjki macicy.

 • Zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, niedobór progesteronu lub nadmiar androgenów.

 • Choroby układu moczowo-płciowego, takie jak endometrioza, torbiele jajników lub polipy macicy.

 • Problemy z płodnością, takie jak niepłodność lub bezpłodność.

Ginekolog może również pomóc kobiecie w zrozumieniu jej cyklu menstruacyjnego i dostosować antykoncepcję do jej potrzeb. Jest to ważne, ponieważ pomaga uniknąć nieplanowanej ciąży i zapewnia zdrowie reprodukcyjne. Warto regularnie odwiedzać ginekologa, aby upewnić się, że nasze narządy płciowe funkcjonują prawidłowo i uniknąć poważnych chorób.

Jeżeli masz zamiar udać się na wizytę do specjalisty i interesuje Cię ginekologia w Łodzi, koniecznie sprawdź ofertę pobliskich centrów medycznych. W placówkach czekają na was wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, których cechują empatia i pełen profesjonalizm. Jeśli więc potrzebujesz skorzystać z konsultacji ginekologicznej na terenie Łodzi, sprawdź placówki medyczne w swojej okolicy i wybierz dogodny dla siebie termin.

Źródło fotografii: www.freepik.com


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl