Jak ubiegać się o refundację aparatu słuchowego?


Jak ubiegać się o refundację aparatu słuchowego?
2021-01-27
Dofinansowanie do aparatu słuchowego pokrywa całość lub część kosztów aparatu – zależnie od ceny urządzenia. Świadczenie przysługuje dzieciom i młodzieży, osobom dorosłym oraz seniorom, przy czym podstawowym kryterium determinującym wysokość świadczenia jest wiek pacjenta.

Na jaką kwotę możemy liczyć i co zrobić, by skorzystać z refundacji na aparaty słuchowe? Ile wynosi dofinansowanie na aparat słuchowy? 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, osoby niedosłyszące mogą skorzystać z dofinansowania zarówno na aparaty słuchowe, jak i wkładki uszne oraz systemy wspomagające słyszenie. Kto może starać się o refundację i jaka jest jej wysokość?

  • Dzieci i młodzież do 26 roku życia – wartość dofinansowania wynosi 2 000 zł na każdy aparat (obuusznie) oraz 60 zł na wkładkę uszną. Refundacja przysługuje pacjentom, u których niedosłuch przekracza 30 dB HL i można się o nią ubiegać raz na 3 lata. 
  • Dorośli po 26 roku życia – wartość dofinansowania wynosi 700 zł na każdy aparat (obuusznie) oraz 50 zł na wkładkę uszną. Refundacja przysługuje pacjentom, u których niedosłuch przekracza 41 dB HL i można się o nią ubiegać raz na 5 lat. 
  • Inwalidzi wojenni i osoby represjonowane – wartość dofinansowania wynosi 1000 zł na każdy aparat (obuusznie) i 50 zł na wkładkę uszną. Refundacja przysługuje pacjentom, u których niedosłuch przekracza 41 dB HL i można się o nią ubiegać raz na 5 lat. Konieczne jest przedstawienie właściwej legitymacji. 

Istnieje także możliwość otrzymania refundacji na aparaty na przewodnictwo kostne. Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia mogą otrzymać 1 800 zł, natomiast starsi pacjenci – 1 260 zł. Progowa wartość niedosłuchu pozostaje taka sama. Dofinansowanie do aparatu słuchowego z NFZ krok po kroku 

Podstawowym źródłem finansowania są środki Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundację można załatwić w kilku prostych krokach. Jak to zrobić? 

  1. Wykonaj badanie słuchu w punkcie protetyki słuchu. Warto wybrać punkt, w którym takie badanie wykonywane jest bezpłatnie. 
  2. W przypadku stwierdzenia niedosłuchu, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie do specjalisty – laryngologa, otolaryngologa lub audiologa. 
  3. Specjalista wystawi odpowiednie zlecenie na wyroby medyczne – na aparat oraz wkładkę. Pamiętaj, że obecnie, w związku z sytuacją pandemiczną, nie ma obowiązku odbycia wizyty osobistej, możesz skorzystać z teleporady.
  4. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie zlecenia na zakup aparatu słuchowego, które może odbyć się dwojako:
  • elektronicznie w systemie NFZ – w takiej sytuacji otrzymasz gotowy wydruk z numerem zlecenia;
  • tradycyjnie (np. w razie problemów z systemem) – w tym przypadku lekarz wypisuje zlecenie odręcznie i musi ono zostać potwierdzone w odpowiednim oddziale NFZ przez pacjenta lub osobę przez niego upoważnioną.
  1. Po zatwierdzeniu zlecenia zgłoś się do wybranego punktu medycznego posiadającego umowę z NFZ. Wysokość kwoty refundacji zostanie odjęta od ceny aparatu słuchowego. 


Aparaty słuchowe – dofinansowanie nie tylko z NFZ 

Dofinansowanie na aparat słuchowy może pochodzić także ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pieniądze są rozdysponowywane przez Miejskie i Powiatowe Ośrodki Pomocy Społecznej. Takie wsparcie jest przeznaczone dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (czasowej bądź trwałej) i można uzyskać je niezależnie od dofinansowania z NFZ. 

Aby otrzymać dofinansowanie na aparat słuchowy z PFRON, musisz posiadać potwierdzone zlecenie na kupno urządzenia oraz zaświadczenie o dochodach (dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać limitu określonego przez dany ośrodek). Wraz z wnioskiem należy dostarczyć kosztorys lub fakturę za zakupiony aparat. 

Wysokość dofinansowania do aparatu słuchowego z PFRON może się różnić w zależności od powiatu oraz okresu, w którym składany jest wniosek.  Dowiedz się więcej informacji na: https://aparaty-sluchowe.info/

undefined


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl