Jak nie wrócić do picia? Trzy wskazówki dla trzeźwiejących alkoholików


Jak nie wrócić do picia? Trzy wskazówki dla trzeźwiejących alkoholików
2022-01-26
Uważa się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Co to właściwie oznacza? Można wrócić do normalnego, trzeźwego stylu życia dzięki skutecznemu leczeniu odwykowemu. Nie można jednak całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu.

Alkoholik to osoba, która nie potrafi pić w kontrolowanych ilościach i jest uzależniona od alkoholu. Możliwe jest zatrzymanie postępu choroby i złagodzenie jej poważnych objawów. Wielu ludziom trudno jest wyleczyć się z alkoholizmu. U niektórych osób głód alkoholowy może utrzymywać się przez pewien czas. Może temu towarzyszyć silne pragnienie picia alkoholi wysokoprocentowych. Jak przezwyciężyć ten trudny czas? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Zawiera on wskazówki dla trzeźwiejących alkoholików.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Nawrót choroby alkoholowej

Uzależnienie jest chorobą nawracającą. Nawrót jest normalnym etapem zdrowienia z alkoholizmu. Nawrót i wyzdrowienie z alkoholizmu są ściśle powiązane. Nawrót jest możliwy. Osoby uzależnione powinny być świadome, że nawrót jest możliwy, aby mogły szybko zareagować.



Objawy nawrotu

Nawrót w alkoholizmie jest procesem. Można go opisać jako serię faz. Można je również nazwać znakami ostrzegawczymi.



Pierwsza faza powrotu uzależnienia od alkoholu

Pierwszy etap nawrotu alkoholizmu dotyczy objawów wewnętrznych. Osoba staje się niespokojna, zestresowana i drażliwa.



Druga faza powrotu uzależnienia od alkoholu

Druga faza jest znana jako zaprzeczanie. Pacjent wypiera swoje wewnętrzne problemy, co uniemożliwia mu szukanie pomocy. Staje się skryty wobec siebie. Może również wystąpić spadek motywacji lub depresja.



Trzecia faza powrotu uzależnienia od alkoholu

Trzecia faza, zwana unikaniem i defensywnością, charakteryzuje się utratą zdolności do działania. W tej fazie alkoholik unika ludzi i rzeczy, które mogłyby go skłonić do uczciwego spojrzenia na siebie. Nie jest otwarty na wysłuchanie tego, co inni mają mu do powiedzenia, gdy już dojdzie do konfrontacji. Na tym etapie bardzo często zaniedbuje swoje hobby, spotkania towarzyskie i inne zajęcia. Które były wykonywane wcześniej.



Czwarta faza powrotu uzależnienia od alkoholu

Czwartym etapem uzależnienia od alkoholu jest całkowita utrata kontroli nad swoim zachowaniem. Pacjent przestaje uczestniczyć w leczeniu, porzuca terapię uzależnień i czuje się obojętny na wszystko. Tę frustrację często wyładowuje na bliskich, a wtedy zaczyna myśleć o ponownym piciu. Często właśnie wtedy dochodzi do złamania abstynencji.

Istnieje wiele innych znaków i objawów, które mogą wskazywać na nawrót choroby. Wymieniliśmy tylko najważniejsze symptomy, które można podzielić na cztery główne grupy:

  • Zmiany w zachowaniu fizycznym
  • Zmiany w zachowaniu psychicznym
  • Zmiany stylu życia
  • Zmiany w relacjach z innymi

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://alkoholizmnowytarg.pl/leczenie-alkoholizmu-w-nowym-targu/b_pehr



 

 

 

Co możesz zrobić, aby nie wrócić do picia alkoholu?

Nawrotom picia można zapobiegać. Zapobieganie nawrotom obejmuje naukę rozpoznawania najczęstszych objawów i sposobów ich rozpoznawania. Wczesne rozpoznanie znaków ostrzegawczych może pomóc w radzeniu sobie z abstynencją. Im bardziej będziemy zwlekać z rozpoznaniem oznak i objawów uzależnienia, tym bardziej będą się one nasilać. Będziemy musieli dołożyć wszelkich starań, aby powstrzymać ich nasilanie się.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać abstynencję.



Po pierwsze, samoobserwacja

Samoobserwacja to sposób na uniknięcie nawrotów i popadania w uzależnienie. Samoobserwacja może pomóc Ci wychwycić oznaki uzależnienia od alkoholu wcześniej, zanim osiągnie ono swój ostateczny etap. To właśnie na tym etapie samoobserwacja może uchronić cię przed kompulsywnym piciem.



Po drugie, unikaj czynników wyzwalających

Każdy trzeźwy alkoholik napotka w swoim życiu sytuacje, które sprawią, że zacznie łaknąć alkoholu. Picie, picie i chodzenie do barów, gdzie alkohol leje się strumieniami, nie pomoże w abstynencji. Alkoholik może zwiększyć swoje szanse na przeżycie, unikając picia.



Po trzecie, włącz do swojego życia program HALT

Innym sposobem na uniknięcie powrotu do picia jest program HALT (Hungry Angry Lonely, Tired). Jest to sposób na uniknięcie bycia głodnym, rozzłoszczonym lub samotnym. Te stany mogą prowadzić do nawrotu alkoholizmu.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl