Jak leczyć niedokrwienie kończyn dolnych


2019-06-17
Niedokrwienie kończyn dolnych to stan chorobowy, w którym proces przepływu krwi przez tętnice od serca do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia i usztywnienia naczyń jest odkładanie na ścianach tętnic cholesterolu o niskiej gęstości.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
Jest to przejaw choroby miażdżycowej, która nieleczona może być przyczyną amputacji kończyny.
 
Jak nie dopuścić do miażdżycy tętnic kończyn dolnych 
 
Czynniki predysponujące rozwój miażdżycy, a w konsekwencji niedokrwienie kończyn dolnych poza nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i paleniem papierosów, to otyłość wynikająca z niewłaściwej, bogatej w tłuszcze zwierzęce diety podwyższającej tzw. zły cholesterol.

Aby zapobiegać rozwojowi choroby należy więc włączyć do codziennego jadłospisu głównie tłuszcze bogate w omega-3. Nie mniej ważne jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Wskazany jest tzw. trening marszowy na bieżni oraz na ergometrze rowerowym, a także ćwiczenia oporowe mięśni kończyn dolnych. Pod wpływem ruchu pojawiają się nowe, drobne naczynia krwionośne przejmujące funkcję zatkanych tętnic. W rezultacie zaopatrują w krew te obszary kończyn dolnych, które są dotknięte niedokrwieniem. Poza tym ćwiczenia wzmagają przepływ krwi przez naczynia i poprawiają stan tętnic. Ponadto pod wpływem aktywności fizycznej zwiększa się ilość dobrego cholesterolu, a zmniejsza poziom złego.

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych - jak leczyć

Leczenie przewlekłego niedokrwienia nóg polega głównie na powstrzymaniu rozwoju choroby, zmniejszeniu ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych oraz poprawie wydolności pacjenta poprzez umiarkowany wysiłek fizyczny. Podstawą jest zmiana trybu życia - przestrzeganie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna, zaprzestanie palenia tytoniu. Chorzy na miażdżycę muszą regularnie badać poziom złego (frakcja LDL)  i dobrego (HDL) cholesterolu we krwi oraz stężenie triglicerydów. 

Skrajne niedokrwienie kończyny dolnej

Krytyczne niedokrwienie kończyny dolnej objawia się głównie przewlekłym, trwającym ponad dwa tygodnie bólem spoczynkowym, zasinieniem bądź porażeniem. Mogą także pojawić się zmiany w postaci niegojących się ran i owrzodzeń, z towarzyszącymi wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi oraz gorączka. Przyczyną jest najczęściej powstanie zakrzepu i doprowadzenie do zatoru w zmienionych miażdżycowo naczyniach.

Etapy skrajnego niedokrwienia kończyn dolnych - po dwóch godzinach występują zaburzenia czucia, drętwienie, po sześciu - czucie w kończynie zanika, skóra przyjmuje marmurkowaty wygląd, po ośmiu godzinach chory nie jest w stanie ruszyć kończyną. Intensywne nasilenie objawów w krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju martwicy (po ok. dziesięciu godzinach), a w następstwie do amputacji kończyny, a nierzadko nawet do śmierci pacjenta.

Powyższy tekst stanowi tylko część obszerniejszego artykułu pt. "Niedokrwienie kończyn dolnych przyczyny, objawy, leczenie". Pełna wersja publikacji znajduje się na blogu pracowni protetyczno-ortopedycznej "Orto-Pes" - www.ortopes.pl.

Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl