Jak i kto może wykonywać masaż leczniczy?


Jak i kto może wykonywać masaż leczniczy?
2018-09-22
Jaka jest różnica między masażem leczniczym a relaksacyjnym? Kto jest uprawniony do wykonywania tego pierwszego? Jakie są wskazania do wykonywania masażu leczniczego, a kiedy nie powinno się go stosować?

Artykuł sponsorowany

Kto nie miałby ochoty na masaż, przynoszący odprężenie i błogość? Często jednak ten zabieg nie służy jedynie relaksowi, ale działa leczniczo. Mowa oczywiście o masażu leczniczym, który różni się znacząco od masażu relaksacyjnego.

Czym różni się masaż leczniczy od zwykłego masażu relaksacyjnego?

Masaż czy to leczniczy, czy relaksacyjny, polega na mechanicznym oddziaływaniu przez masażystę na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, więzadła, stawy, receptory nerwowe, naczynia krwionośne i limfatyczne, a również na układ krążenia, oddechowy, wewnątrzwydzielniczy i narządy wewnętrzne. Zazwyczaj masaż wykonywany jest ręcznie, ale możliwe jest także masowanie przy pomocy różnych urządzeń jak np. Aquavibron. Do masażu relaksacyjnego wykorzystywane są także ciepłe kamienie wulkaniczne, stemple ziołowe, świece, pędzle, pędy bambusa czy misy dźwiękowe.

Masaż leczniczy ma przynosić ulgę osobom cierpiącym na różnorodne schorzenia układu ruchu. Stosuje się go, by złagodzić dolegliwości bólowe, nadmierne napięcie mięśniowe. Z kolei celem masażu relaksacyjnego jest odprężenie, odstresowanie i ogólną poprawę samopoczucia. Wyróżnia się także masaż sportowy stosowany u sportowców, który przyspiesza regenerację ciała po wzmożonym wysiłku fizycznym jak i pobudza przed treningiem czy startem. U osób cierpiących na obrzęki o różnej etiologii z powodzeniem stosuje się masaż przeciwobrzękowy.

Każda forma masażu ma pozytywne działanie na ciało i umysł. W przypadku wskazań lokalnych jak np. kręgosłup masaż może być łączony z elementami terapii co pozwala skutecznie wpłynąć na różne dolegliwości i schorzenia.

Wyróżnia się następujące rodzaje masażu leczniczego: klasyczny, segmentarny, tensegracyjny, punktowy, łącznotkankowy, centryfugalny, drenaż limfatyczny, masaż tkanek głębokich, masaż lodem oraz terapię mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.

Kto może wykonywać masaż leczniczy?

Na skuteczność masażu mają wpływ kompetencje i doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg. Przed podjęciem zabiegu masażu leczniczego warto sprawdzić kompetencje osoby, która ma go wykonać. Pomocne może być zasięgnięcie opinii wśród znajomych czy osób z środowiska medycznego. Warto wiedzieć, że osoby wykonujące określone formy masażu muszą posiadać stosowne kwalifikacje, np. wykonywanie masażu relaksacyjnego nie uprawnia do przeprowadzania masażu o charakterze leczniczym.

Po zabiegu należy zwrócić uwagę na reakcje naszego ciała, gdyż nieprawidłowe wykonanie masażu wywołać ból w zarówno w trakcie i jak i po zabiegu oraz odczyny skórne (siniaki).

Wskazania do masażu leczniczego

Wśród wskazań do masażu możemy wymienić m.in.: stany po urazach narządu ruchu, ograniczenia zakresu ruchu i mobilności, osłabienie siły mięśniowej, przeciążenia struktur anatomicznych (stawów, mięśni, ścięgien i pochewek ścięgnistych), stany po uszkodzeniach włókien mięśniowych, zespoły bólowe, zmiany kostno-stawowe towarzyszące chorobom zapalnym i zwyrodnieniowym narządu ruchu, zmęczenie powysiłkowe mięśni.

Masaż znajduje również zastosowania w chorobach ogólnoustrojowych, układu krążenia, układu nerwowego, w przypadku blizn pourazowych oraz pozabiegowych.

Kiedy nie wolno wykonywać masażu leczniczego?

Nie każda osoba może skorzystać z tego typu masażu. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania, a są to m.in:

 • wczesne stany po złamaniach, zerwaniach i naderwaniach ścięgien, mięśni i powięzi
 • nowotwory
 • zakrzepowe zapalenie żył, żylaki i owrzodzenie żył
 • krwotoki i krwawienia lub możliwość ich wystąpienia w hemofilii czy skazie naczyniowej
 • miażdżyca naczyń kończyn dolnych w zaawansowanym stadium
 • niewyrównana niewydolność serca
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze
 • tętniaki aorty
 • krwiaki, naczyniaki
 • zapalenie opon mózgowych, jamistość rdzenia
 • choroby Buergera i Raynauda w zaawansowanym stadium
 • choroby skóry z objawami takimi jak: wypryski, pęcherze i przerwanie ciągłości skóry
 • ostre stany zapalne
 • choroby zakaźne
 • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni)
 • zaawansowana osteoporoza i inne stany powodujące zwiększoną łamliwość kości.

Aby skorzystać z określonej formy masażu leczniczego wykonanego przez wykwalifikowanych specjalistów prosimy o kontakt z centrum medycznym Enel-Med: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/rehabilitacja/masaz-leczniczy-ZTJs33.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl