Gdzie zrobić USG w ciąży i ile kosztuje?


Gdzie zrobić USG w ciąży i ile kosztuje?
2021-05-17
O zdrowiu kobiety w ciąży oraz jej dziecka w dużym stopniu decyduje jakość opieki medycznej. Obowiązkowe badania USG można wykonać w ramach NFZ, jednak coraz więcej przyszłych mam decyduje się na poprowadzenie całej ciąży w prywatnym ośrodku.

Wynika to zarówno z możliwości uzyskania większego komfortu psychicznego, jak i szybszego wykonywania poszczególnych procedur. Prywatna opieka wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Ile kosztuje USG w ciąży?Ultrasonografia w ciąży

Zgodnie z zaleceniami, USG w ciąży należy wykonać przynajmniej trzy razy - między 11. i 14. tygodniem ciąży, 18. i 23 oraz pomiędzy 28. i 32. tygodniem. Ultrasonografia pozwala na ocenę wieku ciąży i budowy anatomicznej płodu, a przeprowadzenie jej w kilku etapach zapewnia większą precyzję. W badaniu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które po wysłaniu przez głowicę aparatu USG odbijają się od ocenianych tkanek i wracają do czujnika. Ginekolog przesuwa czujnik po brzuchu ciężarnej kobiety, a uzyskane informacje przetwarzane są na obraz widoczny na ekranie monitora.Cena USG w ciąży

Badania USG w ciąży należą do momentów najmocniej wyczekiwanych przez przyszłych rodziców. Standardowo ultrasonografię wykonuje się trzykrotnie, jednak ilość przeprowadzanych procedur może być większa. Koszt jednego badania to około 100 - 150 złotych. Obecnie coraz częściej wykonuje się także USG 3D oraz USG 4D, pozwalające na uzyskanie serii trójwymiarowych zdjęć i zapisu filmowego.

Cena takiej pamiątki to około 200 - 300 złotych. Bardzo istotnym etapem są również badania prenatalne, których celem jest odpowiednio wczesne wykrycie potencjalnych chorób wrodzonych u dziecka. Do grupy ryzyka należą kobiety w wieku powyżej 35 lat, a także ciężarne z aberracjami chromosomowymi. Jeżeli prawdopodobieństwo wad wrodzonych u dziecka jest duże, konieczne jest wykonanie inwazyjnych badań przesiewowych. Ich cena jest dość wysoka ponieważ wynosi od 1500 do 2500 złotych.Wizyty kontrolne

W przypadku prawidłowego przebiegu ciąży, standardowo przewiduje się około 10 wizyt kontrolnych. Dwie powinny odbyć się w pierwszym trymestrze, trzy w drugim trymestrze oraz pięć lub cztery w trymestrze trzecim. Ostateczną liczbę odwiedzin pacjentki musi jednak ustalić lekarz prowadzący. W zależności od placówki, cena za jedną wizytę wynosi od 100 do około 200 złotych.

Podczas kontroli wykonywane są rutynowe badania, adekwatne do danego tygodnia ciąży oraz stanu zdrowia matki. Na tym etapie niezbędne jest przede wszystkim przeprowadzenie ogólnego wywiadu, zmierzenie ciśnienia tętniczego i masy ciała, zbadanie czynności serca płodu czy wykonanie badania palpacyjnego piersi, a także dokonanie badania ginekologiczno-położniczego.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl