Fazy alkoholizmu - kiedy leczyć problem z nałogiem?


Fazy alkoholizmu - kiedy leczyć problem z nałogiem?
2021-06-19
Definiując pojęcie alkoholizmu można powiedzieć, że jest to zależność zarówno ciała, jak psychiki od środka psychoaktywnego jakim jest alkohol, pod różnymi postaciami – piwa, wina, wishky, wódki. Osoba uzależniona potrzebuje używki, aby funkcjonować w życiu.

W czasie choroby zmienia się tolerancja na używkę i często potrzeba jej coraz więcej, aby uzyskać taki sam efekt zaspokojenia niż poprzednio. Wraz z postępem choroby pojawiają się zmiany w zachowaniu, w osobowości, a także choroby fizyczne.

Rozwój choroby alkoholowej dzieli się na cztery etapy. Każda z faz posiada swoje charakterystyczne objawy. Dwa pierwsze etapy są przedstawiane jako objawowe, a dwa kolejne są już rozwinięciem choroby. Uznaje się, że podstawowym kryterium, na które trzeba zwracać uwagę, przy podejrzeniu i rozwoju alkoholizmu jest utrata kontroli nad ilością spożywanej używki.Stadium przedalkoholowe

W pierwszej fazie rozwoju choroby, spożywanie alkoholu może wydawać się normalne. Związane jest zawsze z różnego rodzaju imprezami okolicznościowymi – imieniny, urodziny, wyście na mecz czy imprezę. Picie utożsamiane jest raczej z towarzystwem niż z chęcią spożywania alkoholu. Wraz z regularnym piciem zmienia się tolerancja na alkohol. Czujemy, że możemy wypić więcej, a to przyspiesza wszystkie procesy związane z całkowitym uzależnieniem się. Osoba zaczynająca regularne picie uznaje, że tylko alkohol pozwala jej się odprężyć i odstresować. Nie widzi innych metod poprawy nastroju i chęci odejścia od użytki, gdyż jest to bardzo prosta droga ucieczki od problemów.Studium zwiastunów problemów alkoholowych

Pierwszymi objawami w tej fazie są stany niepamięci (palimpsesty), początkowo rzadkie i krótkie, które później się nasilają. Stany niepamięci pojawiają się przy wypiciu małych ilości, które jeszcze nie zatruły ośrodkowego układu nerwowego (dlatego nie odczuwamy typowych objawów spożycia alkoholu). Alkohol się staje wtedy używką, bez której ciężko jest funkcjonować. Wraz ze zwiększoną tolerancją pojawia się chęć wypicia większych ilości alkoholu – tzw. łapczywość. Osoba tak chce wypić więcej niż inni, co może prowadzić to potajemnego spożycia, ukrywania się. Wszystkie te rzeczy świadczą o rozwijającym się problemie i powstawaniu choroby.Stadium zaawansowane

Trzecim etapem jest tzw. narkomania alkoholowa. Osoba chora traci całkowitą kontrolę nad tym, ile alkoholu spożywa. Pojawia się głód, którego osoba nie może zwalczyć niczym innym, jak spożyciem jeszcze większej ilości alkoholu. Przy wzroście tolerancji na alkohol picie staje się bardzo regularne. Wtedy to najbliżsi zaczynają dostrzegać problem. Są pierwszymi osobami, które próbują wpłynąć na chorego i odwieść go od nałogu. Osoba uzależniona nie potrafi się wtedy przyznać, że ma problem, próbuje racjonalizować powody picia. Picie staje się coraz częstą forma spędzania czasu, na czym cierpią bliscy oraz wszelkie obowiązki, którymi wcześniej zajmowała się osoba uzależniona. Pojawia się także agresja skierowana na bliskich, wszelkich osób, z którymi ma styczność. Agresywne zachowania narastają, stwarzając poważne zagrożenie dla bliskich. Przy fazie ostrej pojawiają się także zaburzenia psychiczne, zmiany w osobowości. Końcowym etapem w tym stadium jest regularne picie porannym.Stadium przewlekłe

Czwarty etap, jest już dojrzałą chorobą, która objawia się w regularnym, długim piciu. Psychiczne zapotrzebowanie na używkę powoli spad, ale wzrasta fizyczne, które prowadzi do rozwoju lub pogłębiania się wielu chorób. W tym etapie tolerancja na alkohol spada. Osoba uzależniona ma problemy z wykonywaniem swoich obowiązków, na czym cierpi życie osobiste oraz zawodowe. Bardzo często pojawiają się problemy finansowe, dlatego alkoholik często sięga po coraz tańsze trunki, których jakość może znacząco przyśpieszyć wyniszczanie organizmu. Zaczynają się spotkania z niższymi warstwami społecznymi w celu pożywania alkoholu. Podczas czwartego stadium osoba uzależniona zaczyna uświadamiać sobie o swoich problemach. Jest to czas, w którym może się ona poddać leczeniu, ponieważ bardzo ważnym kryterium podczas leczenia wszelkich uzależnień jest świadomość problemu.

Wyjście z choroby alkoholowej, jak także z każdego innego uzależnienia, jest trudne, ale nie niemożliwe. Ważne, żeby być cierpliwym, silny i udać się po odpowiednią pomoc. Wszelkie porady można uzyskać w Ośrodku Leczenia Uzależnień, gdzie pracują doświadczone osób.

Jeśli borykasz się z problemami alkoholowymi, zasięgnij porady specjalistów od uzależnień od alkoholu. Warto też zadzwonić i dowiedzieć się więcej:

Ośrodek Leczenia Uzależnień
Uniszowice 1A, 21-030 Motycz

tel. 536 199 199, 536 288 288

e-mail: biuro@terapianaleczow.pl

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl