Domowe sposoby na ból gardła


2019-12-17
Ból gardła pojawia się nie tylko podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Może on też być wynikiem nadmiernego używania strun głosowych lub wyziębienia. Czasem bólowi towarzyszą dodatkowe objawy. Warto wiedzieć, co może być przyczyną bólu oraz jak mu zapobiec i pozbyć się dolegliwości.

Ból gardła  - możliwe przyczyny i objawy towarzyszące

Wśród najczęstszych przyczyn wywołujących ból gardła wymienia się infekcje wirusowe i bakteryjne. Często oprócz bólu pojawia się też obrzęk oraz uczucie swędzenia. Gardło jest zaczerwienione i spuchnięte, a przełykanie może powodować dyskomfort. Inną przyczyną bólu gardła może być nadmierne wysuszenie, które często spowodowane jest przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nadmierna eksploatacja narządów mowy również wywołuje ból gardła. Osoby, dla których głos jest narzędziem pracy, dość często borykają się z problemami z gardłem. Bólowi zazwyczaj towarzyszy chrypka. Także w chorobach układu pokarmowego gardło bardzo często jest objęte dolegliwościami. W takim wypadku często pojawia się zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku. Schorzenia stomatologiczne także mogą mieć wpływ na górne drogi oddechowe i powodować ból gardła.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Jak leczyć ból gardła domowymi sposobami?

To jak będzie leczone gardło, zależy często od przyczyny choroby. Inne preparaty pomogą na ból gardła spowodowany infekcją, a inne przydadzą się, gdy ból spowodowany jest np. nadwyrężeniem strun głosowych. Istnieje jednak kilka domowych metod, które są uniwersalne i przyniosą ulgę w bólu gardła bez względu na jego przyczynę. Do takich metod można zaliczyć:

- Płukanki ziołowe działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W tej roli sprawdzi się szałwia, rumianek albo mięta. Płukankę można też przygotować z mocnej herbaty.

- Picie miodu rozpuszczonego w wodzie lub letniej herbacie. Miód to naturalny antybiotyk i środek, które powleka błony śluzowe, tworząc naturalną barierę chroniącą przed rozwojem infekcji.

- Sól emską, z której przygotowuje się roztwór do płukania gardła. Sól polecana jest przede wszystkim na walkę z chrypką, ale sprawdzi się również w stanach zapalnych.

Gdy pojawia się ból gardła bardzo często towarzyszy mu wysuszenie błon śluzowych w jamie ustnej. Przyczynia się to do jeszcze większego podrażnienia, dlatego nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W takim wypadku trzeba dużo pić. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl