DIETA BEZGLUTENOWA – Z CZYM TO SIĘ JE?
Gluten jest białkiem roślinnym, które występuje w ziarnach określonych zbóż, a także w produktach z nich otrzymywanych, takich jak kasza, mąka, płatki, otręby, makarony czy pieczywo.
Obecność glutenu w pożywieniu powoduje, u genetycznie predystynowanych osób, chorobę układu pokarmowego – celiakię. Uważa się też, że może być silnym alergenem u osób uczulonych na ten składnik. Niezależnie od tego, czy problemy z przyswajaniem glutenu wynikają z choroby, czy z alergii, jedynym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie tego składnika z codziennej diety.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Na rynku dostępnych jest wiele półproduktów pozbawionych glutenu, dzięki którym możemy samodzielnie przygotować ulubione dania i potrawy. Poniżej zdradzamy jak, z czego i w czym je przyrządzić.
Bezglutenowe specjały
Osoby z celiakią często wiadomość o swojej chorobie przyjmują jak wyrok. Nie wyobrażają sobie śniadania bez pieczywa. Fakt, iż dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu wszystkich produktów zbożowych pochodzących z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, nie oznacza, że jesteśmy pozbawieni zdrowej i smacznej alternatywy. Możliwości skomponowania jadłospisu, który byłby odpowiednio zbilansowany i dopasowany do naszych potrzeb jest wiele. Jedną z nich jest zakup produktów bezglutenowych, jak i takich, w których jego zawartość jest mniejsza niż 20 mg w 1000 g produktu. Oznaczone są one symbolem przekreślonego kłosa, a należą do nich, m.in. ryż, kukurydza, mąka ziemniaczana, gryka, proso, soja, a także ryby, jaja, cukier, miód, orzechy, kawa ziarnista czy herbata. Jeżeli jednak nie umiemy rozstać się ze świeżym, pachnącym pieczywem warto wiedzieć, że w sklepach dostępne są także bezglutenowa mąka oraz bezglutenowa skrobia pszenna, z których możemy przygotować własne wypieki.
Upiecz własny chleb w godzinę
Śniadanie ze świeżym, chrupkim, ciepłym i pachnącym pieczywem jest w zasięgu ręki. Samodzielnie zrobienie chleba, bułek czy rogali z wielofunkcyjnym urządzeniem Thermomix® to czysta przyjemność. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się smakiem pysznego i jednocześnie dietetycznego chleba w każdej chwili, ponieważ całkowity czas przygotowania bezglutenowego chleba w wielofunkcyjnym urządzeniu TM 5 to zaledwie 1 godzina i 10 min. Największą innowacją jest to, że chleb jest bez grama mąki. Do wyrobienia ciasta potrzebujemy jedynie 100 g orzechów włoskich, 100 g migdałów, 50 g łuskanych orzechów laskowych, które wsypujemy do naczynia miksującego i rozdrabniamy przez 5 sek. na obrotach ustawionych na 7. Następnie dodajemy 150 g pestek dyni, 100 g pestek słonecznika, 100 g siemienia lnianego, 30 g maku, 6 jajek, łyżkę soli i 50 g oliwy z oliwek i całość wyrabiamy przez 1 min. Gotową masę przekładamy do keksówki o długości ok. 28 cm wysmarowanej wcześniej oliwą i pieczemy przez 50-60 min w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni Celsjusza. Tak przygotowany chleb jest idealnym i wyjątkowo sycącym zamiennikiem pieczywa dostępnego w sklepie, a nawet jeszcze lepszym i zdrowszym, ponieważ przygotowanym na bazie starannie dobranych przez nas składników.
Bezglutenowe inspiracje kulinarne
Osoby na diecie bezglutenowej nie muszą czuć się poszkodowane brakiem smacznych produktów i dań w swoim jadłospisie. Dobrym rozwiązaniem może być wielofunkcyjne urządzenie TM5, które nie tylko ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków, ale także znacznie skróci czas ich przyrządzania. Dodatkowo Thermomix® wspierany jest platformą z przepisami, która zawiera bazę inspiracji kulinarnych on-line. Innowacyjna funkcja menu tygodniowego pozwoli zaplanować jadłospis z wyprzedzeniem i zapewni nam zróżnicowaną dietę dostosowaną do naszych wymagań. Na platformie dostępna jest wyszukiwarka, która daje możliwość znalezienia przepisów według kategorii, ilości porcji oraz czasu przygotowania.
Tak duże wsparcie, jakim jest platforma z przepisami na Thermomix®, wzbogacona atrakcyjnymi zdjęciami, sprawi, że dieta bezglutenowa nie będzie przeszkodą w codziennym życiu.
Nadesłał:
Red.naczelny
|