Czym różnią się leki syntetyczne od roślinnych?


Czym różnią się leki syntetyczne od roślinnych?
2018-09-30
Zarówno leki syntetyczne, jak i roślinne muszą być produkowane zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej – pod ścisłą kontrolą, w odpowiednich warunkach i przez wykwalifikowany personel. Zarówno jedne, jak i drugie są standaryzowane i odznaczają się skutecznością.

Warto ponadto wiedzieć, że większość stosowanych obecnie leków syntetycznych ma pierwowzory w roślinnych substancjach leczniczych. Kiedyś w końcu leczyliśmy się głównie naturalnie. O zdrowiu w sposób bardziej dogłębny zaczęliśmy myśleć wraz z rozwojem chemii i technologii, ale wciąż leki roślinne są niezbędnymi elementami medycyny.Leki syntetyczne a roślinne

Podstawową różnicą między lekami syntetycznymi a roślinnymi jest sposób produkcji – te pierwsze powstają na drodze syntezy chemicznej, drugie z kolei oparte są na ekstraktach pozyskiwanych z roślin – czyli naturalnie. O zdrowiu mogą zadecydować zarówno jedne, jak i drugie medykamenty. Leki syntetyczne i roślinne odznaczają się bowiem często podobną skutecznością. Przykładowo, leki antydepresyjne produkowane na bazie ziela dziurawca dają podobne rezultaty lecznicze jak syntetyczne środki wykorzystywane podczas terapii lekkich i średnich stanów depresyjnych.

Szczególną formą leczenia substancjami pochodzenia roślinnego jest fitoterapia. W przeciwieństwie do leków chemicznych zawierających wyizolowane substancje roślinne, w fitoterapii stosuje się wyłącznie substancje pozyskane z roślin. W leku roślinnym podstawowy składnik aktywny występuje wraz z innymi, towarzyszącymi mu składnikami – tak samo jak ma to miejsce w naturze. Dlatego też procedura rejestracji takiego produktu leczniczego trwa dłużej niż w przypadku wielu innych leków. Każdy składnik musi zostać przebadany pod kątem działania na organizm człowieka. Mamy dzięki temu pewność, że dostępny w sprzedaży lek jest godnym zaufania, dokładnie sprawdzonym preparatem.Leki roślinne ze współpracy z syntetycznymi

Umiejętnie połączone leki roślinne i syntetyczne mogą stanowić kompleksową terapię dla chorego – poszczególne substancje będą bowiem uzupełniały swoje działanie (przykładowo leki z furaginą stosowane wraz z preparatami żurawiny w terapii chorób dróg moczowych). Lek roślinny może być zarówno lekiem pomocniczym, jak i podstawowym – w zależności od konkretnego schorzenia. W lecznictwie często wykorzystuje się także osłonowe działanie wybranych roślin leczniczych. Dzięki nim można zniwelować występowanie działań niepożądanych związanych z terapią lekiem syntetycznym. Niekiedy z kolei lek roślinny może zastąpić całkowicie terapię lekiem syntetycznym.

Efekty lecznicze w wielu schorzeniach przynosi także połączenie różnych ziół – tworzenie mieszanki i szerszym spektrum działania. Przykładowo, w leczeniu przeziębienia doskonały efekt przyniesie np. połączenie ekstraktu z korzenia pierwiosnka lekarskiego, który zawiera saponiny o działaniu wykrztuśnym, z ekstraktem z ziela tymianku bogatym w tymol, który działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Tymianek z podbiałem tworzą z kolei duet idealnie łagodzący kaszel i chrypkę.Przeciwwskazania do leków ziołowych?

Podobnie jak w przypadku leków syntetycznych, tak i leki ziołowe mogą mieć przeciwwskazania. Do najważniejszych należy uczulenie na dany składnik. Niektóre zioła mogą też zaszkodzić pacjentowi, jeśli jego dolegliwość współwystępuje z inną, która mogłaby zostać nasilona. Przykładowo osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka nie powinny stosować naparów z mięty pieprzowej, która wzmaga wydzielanie soku żołądkowego.

Nie można stosować ponadto leków roślinnych zamiast leków chemicznych w terapii takich chorób jak nowotwory, cukrzyca, choroby psychiczne, choroby zakaźne czy wszelkie inne choroby zagrażające zdrowiu i życiu. Często jednak lek ziołowy może skutecznie wspierać terapię. Przykładowo i innych ciężkich schorzeń zagrażających życiu.

W wielu przypadkach mogą być jednak stosowane jako środki wspierające terapię konwencjonalną. Na przykład podstawą w terapii cukrzycy jest oczywiście insulina, jednak takie preparaty roślinne jak ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego, strąków fasoli, ziela rutwicy czy liści borówki brusznicy pomagają obniżyć poziom cukru we krwi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecie fitoterapii, zajrzyj na stronę Naturalnie o zdrowiu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl