Czym jest choroba de Quervaina?


Czym jest choroba de Quervaina?
2023-02-01
Choroba de Quervaina to stan zapalny pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników przedramienia, czyli po wewnętrznej stronie nadgarstka, u podstawy kciuka. Głównym objawem jest ostry ból.


Objawy zespołu de Quervaina 


Stanowi zapalnemu towarzyszy ból w okolicach podstawy kciuka, który może obejmować również sam kciuk oraz rozchodzić się wzdłuż przedramienia. Często pojawia się obrzęk, a skóra w tej okolicy jest cieplejsza i tkliwa w dotyku. Ból nasila się podczas ruchu odwodzenia kciuka i ruchach nadgarstka, przy chwytaniu czegoś lub szczypaniu. 

Prostym sposobem na zbadanie ścięgien jest próba Finkelsteina. Należu umieścić kciuk w zaciśniętej pięści, a następnie odchylić nadgarstek w stronę łokciową. Jeśli w tej pozycji pojawia się ból, należy udać się do specjalisty. Zespół de Quervaina Gdańsk - leczenie


W ramach leczenia zachowawczego, stosuje się kilka metod, najlepiej wspólnie. Aby zmniejszyć obciążenie ścięgien, unieruchamia się okolicę stosując odpowiednią ortezę, która obejmuje nadgarstek i kciuk, utrzymując go w lekkim odwodzeniu. Dodatkowo wskazane jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. paracetamol, ibuprofen, ketoprofen i in.). Wspomagająco stosuje się również rehabilitację, terapię manualną czy terapię ultradźwiękami. Nieinwazyjną metodą leczenia o dużej skuteczności jest zastrzyk z kortykosteroidami. Jeden czy dwa zastrzyki zazwyczaj skutecznie powstrzymują dolegliwości bólowe. Zespół de Quervaina - leczenie chirurgiczne


Leczenie za pomocą zabiegu chirurgicznego jest stosowane, gdy metody nieinwazyjne nie przyniosły pożądanych efektów, a pacjent doświadcza uporczywego i przewlekłego stanu zapalnego, wpływającego na jego funkcjonowanie. Operacja polega na otwarciu osłony przedziału grzbietowego, aby zrobić więcej miejsca na podrażnione ścięgna. Przestrzeń umożliwia odciążenie ścięgien, aby ostatecznie przywrócić ich anatomiczną ruchomość. Zespół de Quervina Gdańsk https://handproject.pl/ można leczyć metodami endoskopowymi, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. 

Opieka pooperacyjna jest zwykle prosta, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji rany. Pacjentów zachęca się, by po operacji ograniczyli aktywność ręki do lekkich czynności życia codziennego.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl