Czego objawem suchość w ustach?


2019-12-17
Zmniejszona ilość wydzielanej śliny prowadzi do suchości w ustach. Ta dolegliwość ma różne przyczyny, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu. Skąd się biorą zaburzenia w wydzielaniu śliny? Jak radzić sobie z suchością w jamie ustnej?

Czy suchość w ustach może być powodem do niepokoju?

Nie zawsze uczucie suchości w jamie ustnej oznacza chorobę. Często suchość w ustach pojawia się w przypadku stresu. Wtedy wyraźnie czuć, że język jest suchy, pęka skóra na wargach oraz występują problemy z przełykaniem. Suchość w ustach, poza sytuacjami stresowymi, może też pojawiać się w przypadku:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

- Odwodnienia lub niewystarczającego nawodnieniu organizmu, spowodowanego przyjmowaniem zbyt małych ilości płynów.

- Złej diety, bogatej w słone potrawy.

- Nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów.

- Przyjmowania niektórych leków, mających wpływ na proces wydzielania śliny.

- Zmian hormonalnych, spowodowanych menopauzą lub stosowaniem antykoncepcji.

- Zatrucia pokarmowego, któremu towarzyszy biegunka i wymioty.

- Zaburzeń łaknienia.

Jeśli suchość w ustach utrzymuje się przez długi czas, to może doprowadzić to do rozwoju grzybicy. Pojawić się też mogą różnego typu zmiany skórne, takie jak afty. Niewystarczająca ilość śliny może też przyczynić się do rozwoju próchnicy.

Domowe i apteczne sposoby na suchość w ustach

Ślina pełni kilka ważnych funkcji, dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości, jaką jest suchość w ustach. Ślina odpowiada nie tylko za nawilżenie jamy ustnej, ale wspomaga też przełykanie, neutralizuje kwasy, chroni przed próchnicą oraz ma działanie przeciwbakteryjne. Jeśli uczucie suchości utrzymuje się przez cały dzień, to sygnał, że mogą występować zaburzenia w wydzielaniu śliny. Warto w takim wypadku wyłączyć z diety cukry oraz sól. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu także ma negatywny wpływ na suchość w ustach, dlatego zalecane jest ograniczanie tego typu używek. Wydzielanie śliny można wspomóc przez żucie gumy. W aptekach dostępne są też specjalne preparaty przeznaczone dla osób borykających się z problemem niedoboru śliny. Najczęściej mają one postać sprayu, którego zadaniem jest nawilżenie jamy ustnej i przełyku oraz złagodzenie nieprzyjemnych objawów spowodowanych nadmiernym wysuszeniem.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl