Bogactwo smaków dawnej kuchni w nowej odsłonie


Bogactwo smaków dawnej kuchni w nowej odsłonie
2018-10-31
Autentyczna, staropolska kuchnia zachwycała bogactwem smaków. Jej nieodłącznym elementem był drób, obecny w wielu recepturach w pierwszych polskich książkach kucharskich. Maciej Nowicki - szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, pasjonat i odtwórca historycznych smaków - stworzył przepisy na wyjątkowe dania z Kurczakiem Zagrodowym. Wywodzą się one z dawnych receptur, twórczo dostosowanych do współczesnych trendów.

Kurczak Zagrodowy to produkt klasy premium najwyższej jakości. Na walory smakowe i odżywcze mięsa wpływa długość i sposób chowu kurczaka. Zagrodowy chowany jest w naturalnych warunkach, w małych, rodzinnych gospodarstwach z dala od dużych miast. Jego chów trwa o połowę dłuższej niż zwykłych kurcząt. Przez cały ten czas żywiony jest wyłącznie wysokowartościową, naturalną karmą roślinną bez GMO. Są to głównie zboża i słonecznik, zapewniające wszystkie witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Podczas chowu nie podaje mu się żadnych antybiotyków. Wyjątkowy sposób chowu Kurczaka Zagrodowego ma ogromny wpływ na smak mięsa, które doceniane jest przez miłośników gotowania. Jest delikatniejsze i ma bardziej spójną, kruchą strukturę, a po upieczeniu jest wyjątkowo smaczne i mniej tłuste niż mięso zwykłego kurczaka.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Rosół polski z pielmieniami


1 cały Kurczak Zagrodowy
1 kg szpondra wołowego
1 włoszczyzna
3 cebule białe
5 liści kapusty zwykłej
3 limonki
3 laski cynamonowe
Śliwki suszone
Rozmaryn/lubczyk
Klasyczne ciasto pierogowe

Kurczaka wraz ze szpondrem i włoszczyzną pieczemy w piekarniku (180 stopni) około 1 godzinę, po czym wkładamy do garnka z wrzącą wodą. Gotujemy na bardzo wolnym ogniu około 3 godzin. Następnie wyjmujemy mięso i dokładnie studzimy. Do gotującego się wywaru dodajemy liście kapusty, śliwki oraz zioła i sok z limonki. Przystępujemy do przygotowania farszu na pielmieni. W tym celu obieramy z kości wystudzone mięso i przepuszczamy je przez maszynkę lub siekamy bardzo drobno. Farsz na pielmieni doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy odrobinę wywaru i wkładamy do zamrażarki na około 1 godzinę. Formujemy pielmienie, wypełniając je farszem.

Kurczak na dyni w kminie i kolendrze


2 piersi kurczęce - Kurczak Zagrodowy
1 dynia piżmowa
0.4 l cydru jabłkowego
0.1 kg masła
0.1 l śmietany 36%
30 ml octu jabłkowego
Kmin/nasiona kolendry
Kiszonki różne (rzodkiew, kapusta, kalarepa)


Piersi obsypujemy kminem, po czym podsmażamy na tłuszczu gęsim od strony skóry do momentu aż nabierze koloru złotego brązu. Następnie przekładamy do piekarnika rozgrzanego do 90 stopni, zalewamy cydrem i pieczemy około 15 minut. Dynię obieramy ze skóry, tniemy w kostkę około 1 cm wielkości i pieczemy około 1 godzinę do momentu aż zmięknie. Następnie umieszczamy warzywo w thermomix, dodajemy śmietanę i masło i miksujemy bardzo dokładnie około 5 minut. Upieczone piersi przecinamy na pół, oprószamy rozdrobnioną w moździerzu kolendrą i podajemy na dyni wraz z kiszonkami.


Legumina drobiowa z kalafiorami i rakami

4 nogi kurczęce - Kurczak Zagrodowy
1 głowa kalafiora
0,4 kg czarnej marchewki
5 jaj kurzych
8 raków
100 ml śmietany 36%
100 g ugotowanego ryżu
Pęczek kolendry siewnej
Sól/pieprz
80 g parmezanu


Mięso kurczaka trybujemy i siekamy bardzo dokładnie. Kalafior tniemy w róże około 1 cm wielkości i gotujemy około 3 minut w intensywnie gotującej się wodzie po czym studzimy. Marchew pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni około 30 minut po czym tniemy w drobną kostkę. Całość łączymy z rozbitymi jajami i śmietaną, ryżem, rakami, marchewką i posiekaną kolendrą. Doprawiamy solą i pieprzem. Pieczemy w piekarniku około 25 minut w temperaturze 150 stopni. Na koniec posypujemy tartym parmezanem.


Kurczęcia z agrestem i anyżem
1 kg skrzydeł kurczęcych - Kurczak Zagrodowy
1 kg agrestu
200 ml wina czerwonego
100 g cukru brązowego
5 gwiazdek anyżowych
Sól/pieprz
Smalec gęsi

Skrzydła podsmażamy na smalcu gęsim. Przygotowujemy karmel, poprzez powolne rozpuszczenie cukru brązowego na patelni. Agrest pokrojony na połówki wrzucamy na karmel. Zalewamy winem i dusimy często mieszając, po czym blendujemy i przepuszczamy przez sito. Następnie przekładamy do naczynia, do którego wkładamy również podsmażone skrzydła. Dodajemy anyż i dusimy pod przykryciem około 40 minut.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

milkas

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl